Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.88 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pasaulio seniausias tarptautinis kultūrizmo "GINTARINIO PRIZO" turnyras
PASAULIO KULTŪRIZMO ENCIKLOPEDIJA.
1988. SOCIALISTINIO PASAULIO NAUJIENOS.
1988. „GINTARINIS PRIZAS“.
Po 1987 metais įkurtos „T.S.R.S. kultūrizmo federacijos“ („U.S.S.R. Bodybuilding Federation“, «Федерация культуизма С.С.С.Р.») kultūristams atsivėrė naujos perspektyvos. Kultūrizmo sporto draudimo ir persekiojimo neliko nė kvapo. T.S.R.S. Sąjunginės Respublikos sukruto ir ėmė rengti įvairaus lygio kultūrizmo varžybas. Kaimyninių Socialistinių šalių kultūrizmo organizatoriai noriai kvietėsi į savo varžybas T.S.R.S. kultūristus.
Nėra abejonių – svarbiausiomis 1988 metų tarptautinėmis varžybomis T.S.R.S. buvo pirmos oficialios  „T.S.R.S. kultūrizmo taurės“ („U.S.S.R. Bodybuilding Cup“, «Кубок С.С.С.Р. по культуризму») pirmenybės, kuriose dalyvavo 69 kultūristai iš 13 Sąjunginių Respublikų. Varžybos vyko iki šių dienų populiariuose Leningrado (Rusijos Federacija) koncertų rūmuose „Oktiabrskij“ (дворец „Октябрьский», Ленинград), o sportininkai gyveno prabangiuose miesto viešbučiuose. Pirmų oficialių „T.S.R.S. kultūrizmo taurės“ pirmenybių, kurias rėmė „T.S.R.S. Sporto ministerija“ („U.S.S.R. Ministry of Sport“, «Министерство спорта С.С.С.Р.»), nugalėtojais kategorijose tapo to meto patyrę ir garsūs sportininkai: STANISLAVAS POLIAKOVAS (Станислав Поляков, Ryga, Latvijos TSR, treneris FELIKSAS SAJKOVSKIS, Феликс Сайковский); VALERIJUS BOGDANOVIČIUS (Валерий Богданович, Minskas, Baltarusijos TSR, treniravosi savarankiškai); SAULIUS MISEVIČIUS (Kaunas, Lietuvos TSR, treniravosi savarankiškai); VIKTORAS JUCYS (Klaipėda, Lietuvos TSR, treneris Dr. EDMUNDAS DAUBARAS). VIKTORAS JUCYS buvo pripažintas absoliučiu T.S.R.S. pirmenybių nugalėtoju. Nuo tol jis visiems laikams pradėtas vadinti „Mister Absoliutus S.S.S.R.“ («Мистер Абсолютус С.С.С.Р.»). Kategorijų nugalėtojams «T.S.R.S. sporto ministerija» suteikė garbingus “T.S.R.S. sporto meistro” (“U.S.S.R. Sport Master”, «Мастер спорта С.С.С.Р.») vardus. Baigiantis varžyboms „T.S.R.S. sporto ministerijos“ diplomu buvo iškilmingai apdovanotas absoliutaus T.S.R.S. čempiono treneris Dr. EDMUNDAS DAUBARAS (DSc. Edmundas Daubaras).
Varžybas stebėjo I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) prezidentas BENAS VEIDERIS (Ben Weider), kuris teigiamai įvertino klaipėdiečio VIKTORO JUCIO sportinę formą. I.F.B.B. prezidentas pakvietė visus kategorijų nugalėtojus į rudenį Australijoje vyksiantį I.F.B.B. pasaulio čempionatą. T.S.R.S. kultūristų susitikimui su BENU VEIDERIU buvo organizuota konferencija. Prezidiume sėdėjo I.F.B.B. prezidentas BENAS VEIDERIS ir Dr. EDMUNDAS DAUBARAS, vienintelis iš T.S.R.S. kultūrizmo atstovų gerai valdęs užsienio kalbas. Sportininkai uždavinėjo BENUI VEIDERIUI klausimus, o šis per Dr. EDMUNDĄ DAUBARĄ į juos atsakinėjo. Po kurio laiko kultūristų klausimai baigėsi ir susitikimas virto į Dr. EDMUNDO DAUBARO dialogą su I.F.B.B. prezidentu.
Pastaruoju metu atsiradusios gausios naujos “federacijos” mulkina sportininkus. Šių “federacijų” niekas nepripažįsta ir jų veikla yra nereikšminga oficialaus sporto atžvilgiu. Visame pasaulyje “iš senos inercijos” buvusių komunistinių šalių sporto ministerijos  finansuoja I.F.B.B. nacionalines kultūrizmo federacijas. Kol nuo 1947 metų kultūrizmas per narystę tarptautinėje F.I.H.C. (F.I.H., Federation Internationale Halterophile) organizacijoje, kuri buvo T.O.K. (I.O.C., International Olympic Committee) nere,  buvo po įtakingo amerikiečio BOBO HOFMANO (Bob Hoffman) globa, kol nuo 1971 metų broliai DŽO ir BENAS VEIDERIAI (Joe and Ben Weider brothers) per I.F.B.B. narystę tarptautinėje G.A.I.S.F. (“General Association of International Sports Federations”) organizacijoje siekė olimpinio pripažinimo, kultūrizmas buvo pagarboje. Po 1998 metų skandalingo T.O.K. (I.O.C., International Olympic Committee, Tarptautinis Olimpinis Komitetas) atsisakymo pripažinti I.F.B.B. federaciją, po dvigubo I.F.B.B. federacijos skilimo ir dalijimosi (2008, 2015 m.) apie kultūrizmo sportinę pusę net kalbėti neverta. Tik komercija, pinigai ir šou su šoumenais. Kas iš oficialumo I.F.B.B. dar buvo likę, dabartinis jos savininkas ispanas RAFAELIS SANTOCHA (Rafael Santonja) pribaigė galutinai. Štai 2022 metais ir W.A.D.A. (“World Anti – Doping Agency”) atsisakė bendradarbiavimo su I.F.B.B.. Apie kitas “federacijas” išvis tyla, vieni juokai…
1988 metais Charkove (Ukrainos TSR) buvo organizuotos pirmosios „T.S.R.S. jaunimo pirmenybės“ („U.S.S.R. Junior Championship“, «Чемпионат С.С.С.Р. среди юниоров»), kuriose dalyvavo kultūristai iš 8 Sąjunginių Respublikų. Varžybų Charkove metu vyko „T.S.R.S. kultūrizmo federacijos“ prezidiumo posėdis. Kultūristai atsikratė sunkiaatlečių: įsižeidęs dėl kultūristų veiksmų federacijos vadovas JURIJUS VLASOVAS (Юрий Власов) pareiškė paliekąs savo postą, o federacijos sekretorius VALERIJUS TAMARLAKOVAS (Валерий Тамарлаков) buvo nušalintas dėl nepasitikėjimo. Posėdžio metu „T.S.R.S. kultūrizmo federacijos“ vadovu išrinktas JURIJAUS VLASOVO pavaduotojas Leningrado atstovas VASILIJUS ČAIKOVSKIS (Василий Чайковский). Sprendžiant pagal toliau užimtus postus, procesą iniciavo leningradiečiai. Pirma sunkiaatlečių bei Leningrado kultūristų konfrontacija, palaikoma ROMANO KALINAUSKO, prasidėjo 1987 metais. Kaip Dr. EDMUNDUI DAUBARUI rašė ilgametis Estijos TSR kultūrizmo vadovas INARAS MARDO (Innar Mardo, Иннар Мардо, 1946 – 2002 m.), 1987 metais JURIJUS VLASOVAS Maskvos Olimpiniame centre organizavo tarptautines kultūrizmo varžybas. Afišos buvo atspausdintos, varžybas turėjo transliuoti T.S.R.S. centrinė televizija, buvo sudarytos Sąjunginių Respublikų rinktinės, o stebėtojai turėjo atvykti iš „T.S.R.S. sporto ministerijos“ bei „T.S.R.S. sunkiosios atletikos federacijos“ («Министерство тяжёлой атлетики С.С.С.Р.»). Nežiūrint į tai, leningradiečiai organizavo JURIJAUS VLASOVO varžybų boikotą ir joms priešpastatė 1987 metais Leningrade organizuotą „Baltųjų naktų“ («Белые ночи») turnyrą. Taip JURIJAUS VLASOVO turnyras Maskvoje buvo sužlugdytas.
Leningrade vyko tarptautinės moterų kultūrizmo varžybos. Kategorijų nugalėtojomis tapo Lietuvos TSR atstovės NATALIJA DUCHOVIČ (Murnikovienė, Наталия Духович Мурниковене), AUŠRA ŠALOMSKAITĖ, INGA MISEVIČIENĖ.
Australijoje vyko 1988 metų I.F.B.B. pasaulio kultūrizmo čempionatas. Asmeniškai BENO VEIDERIO pakviesta T.S.R.S. rinktinė pirmą kartą oficialiai dalyvavo tokio lygio varžybose. Šių varžybų metu „T.S.R.S. kultūrizmo federacija“ buvo priimta į tarptautinę I.F.B.B. federaciją. Visi pirmos „T.S.R.S. kultūrizmo taurės“ nugalėtojai pateko į T.S.R.S. rinktinę. Sportininkai įtemptai treniravosi Maskvoje, laikėsi dietos. Lietuvos TSR atstovavo du T.S.R.S. čempionai: VIKTORAS JUCYS ir SAULIUS MISEVIČIUS. Į Australiją T.S.R.S. rinktinę lydėjo delegacija. Į minėtos delegacijos sudėtį nebuvo įtrauktas ROMANAS KALINAUSKAS, to meto «T.S.R.S. kultūrizmo federacijos» pirmininko pavaduotojas. Jis buvo atsakingas už T.S.R.S. užsienio pasų parengimą bei Australijos vizų gavimą Lietuvos TSR atstovams. Supykęs, kad nevažiuoja į Australiją, ROMANAS KALINAUSKAS sulaikė VIKTORO JUCIO ir SAULIAUS MISEVIČIAUS pasus, tiesiog neperdavė pasų išvykstantiems. Abu Lietuvos sportininkai, atvykę į Maskvos Šeremetjevo aerouostą, liko stovėti laukimo salėje – taip pasų ir nesulaukė.  Be neišvykusių lietuvių faktinę T.S.R.S. rinktinę Australijoje sudarė STANISLAVAS POLIAKOVAS, VALERIJUS BOGDANOVIČIUS, ALEKSANDRAS VASINAS (Александр Васин), kurie pasaulio čempionate Australijoje ženklių rezultatų nepasiekė.
1988 metais tarptautinis „Gintarinio prizo“ („Amber Prix International“, «Янтарный приз», 1968 – 2023 m.) turnyras savo tradicijos nenutraukė, nors T.S.R.S. kultūrizmo vadovai teigė, kad po „T.S.R.S. kultūrizmo federacijos“ įkūrimo šių varžybų nebereikia – yra T.S.R.S., pasaulio ir Europos čempionatai. Po oficialaus „T.S.R.S. kultūrizmo čempionato“ (taurės pirmenybių) „Gintarinis prizas“ išliko antromis pagal reikšmę kultūrizmo varžybomis T.S.R.S.. 1988 metų „Gintarinio prizo“ varžybose Klaipėdoje dalyvavo 112 kultūristų iš 9 Sąjunginių Respublikų. Kategorijų nugalėtojais tapo: jaunime – VIRGINIJUS TVARIONAS, ROBERTAS BALINSKAS (abu Lietuvos TSR), ANDREJUS VOJTOVIČIUS  (Андрей Войтович, Baltarusijos TSR), BORISAS VELIKOIVANENKO (Борис Великоиваненко, R.T.F.S.R.), o tarp suaugusiųjų – NIKOLAJUS MALYŠEVAS (Николай Малышев, R.T.F.S.R.), ZIGMAS PRELGAUSKAS, SAULIUS MISEVIČIUS, VIKTORAS JUCYS (visi Lietuvos TSR). Absoliučiais nugalėtojais pripažinti BORISAS VELIKOIVANENKO ir VIKTORAS JUCYS.
Pažymint T.S.R.S. komjaunimo 70-metį Kaune vyko tradicinės „Komjaunimo taurės“ („Comsomol Cup“, «Кубок комсомола») pirmenybės. Be T.S.R.S. kultūristų miesto komjaunuolių pastangomis varžybose dalyvavo sportininkai iš Čekoslovakijos TSR (Czechoslovakian SSR) ir Vokietijos Demokratinės Respublikos (G.D.R., German Democratic Repuclic). Kategorijų nugalėtojais tapo: VLADAS KAPCEVIČIUS, RAIMUNDAS IVANAUSKAS. Kartu vyko tradicinės „Absoliučių nugalėtojų“ („Over All Winner‘s Cup“, «Кубок абсолютных чемпионов») turnyras. Nugalėtoju tapo ALEKSANDRAS TARASEVIČIUS (Александр Тарасевич, R.T.F.S.R.).
1988 metais į tarptautines varžybas Rygoje (Latvijos TSR) atvyko Vakarų Vokietijos kultūristai. Po „geležinės uždangos“ kritimo, tai buvo pirmas „Vakarų“ sportininkų apsilankymas T.S.R.S.. Vokiečiai ir latviai buvo pirmieji, kurie „pralaužė“ geležinę uždangą, skyrusią socialistinio ir „Vakarų“ pasaulio šalis. Varžybose dalyvavo keturiasdešimt sportininkų iš Lietuvos TSR, Estijos TSR, Ukrainos TSR ir Latvijos TSR. Tarp  vokiečių stipriausias buvo Europos veteranų čempionas HAICAS HORLINGAS (Heinz Horling), o iš T.S.R.S. kultūristų latvis STANISLAVAS POLIAKOVAS (Станислав Поляков).
1988 metais į tarptautines varžybas Rygoje (Latvija) atvyko Vakarų Vokietijos kultūristai. Po „geležinės uždangos“ kritimo, tai buvo pirmas „Vakarų“ sportininkų apsilankymas T.S.R.S.. Vokiečiai ir latviai buvo pirmieji, kurie „pralaužė“ geležinę uždangą, skyrusią socialistinio ir „Vakarų“ pasaulio šalis. Varžybose dalyvavo keturiasdešimt sportininkų iš Lietuvos, Estijos, Ukrainos ir Latvijos. Tarp  vokiečių stipriausias buvo Europos veteranų čempionas HAICAS HORLINGAS (Heinz Horling), o iš T.S.R.S. kultūristų latvis STANISLAVAS POLIAKOVAS (Станислав Поляков).
1988 metais gruodžio mėnesį buvo atkurtas Lietuvos Tautinis Olimpinis Komitetas (L.T.O.K.). Komitetas šalies miestuose turėjo savo padalinius. Atstovaudami kultūrizmo sportą, Vilniuje ROMANAS KALINAUSKAS buvo įtrauktas L.T.O.K. nariu, o Klaipėdoje Dr. EDMUNDAS DAUBARAS tapo L.T.O.K. miesto padalinio nariu. „Pasaulio kultūrizmo enciklopedijoje“ („World Bodybuilding Encyclopedia“, «Энциклопедия мирового культуризма») aprašydami po 1988 metų sekusią tolimesnę L.T.O.K. veiklą (1988 – 1991 m.), pateiksime faktus, kas ir kaip iš kultūristų realiai prisidėjo prie L.T.O.K. atkūrimo – ne tik fotografavosi, bet skynė L.T.O.K. kelius pasaulyje realiais darbais.
1988 metais Čekoslovakijos TSR (Č.S.S.R.) bei V.D.R. (G.D.R., German Democratic Republic) vyko eilė tarptautinių turnyrų. Pirmą kartą su oficialiais raštiškais „Lietuvos TSR sporto komiteto“ („Sport Committe of the Lithuanian SSR“, «Комитет физкультуры и спорта Литовской ССР») įgaliojimais Lietuvos TSR nacionalinę rintinę tradicinėse „Sandow“ ir „Trener“ varžybose Čekoslovakijoje atstovavo Dr. EDMUNDAS DAUBARAS bei ARŪNAS PETRAITIS. Šie abu oficialūs Lietuvos TSR kultūrizmo atstovai nė sapne nesapnavo, kad minėtas „Lietuvos TSR sporto komiteto“ įgaliojimas skels tokį pavydą ir neapykantą iš Kauno miesto kultūrizmo vadovų pusės. Dr. EDMUNDAS DAUBARAS bei ARŪNAS PETRAITIS išėjo pasivaikščioti ir atsitiktinai atsidūrė po Kauno miesto kultūrizmo vadovų atidarytu viešbučio langu. Nuo to, ką jie išgirdo kauniečius kalbant, abiems ausys nulinko...
1988 metų „Sandow“ varžybose kategorijų nugalėtojais tapo: moterų kultūrizmas – V.D.R. atstovė LIUKS SIBILA (Lux Sybilla, G.D.R., German Democratic Republic), SUKUPOVA EVA (Č.S.S.R.), o vyrų kategorijose: BORAS PETERIS (Boar Petr, Č.S.S.R.), FARKALAS ZDENEKAS (Farkal Zdenek, Č.S.S.R.), TURTURAS JOZEFAS (Turturo Josef, G.D.R.) ir VRABELIS ROMANAS (Vrabel Roman, Č.S.S.R.).
 „Trener“ turnyro kategorijų nugalėtojais tapo čekoslovakai ROMANAS VRABELIS, PAVOLAS JABLONICKIS (Pavol Jablonicky), JIRI MRAČEKAS (Jiri Mraček), ROLANDAS BUČINSKAS (Lietuvos TSR). Absoliučiu nugalėtoju pripažintas PAVOLAS JABLONICKIS. 
1988 metais Lietuvos TSR sportininkai dalyvavo Č.S.S.R. ir antraeilėse varžybose. „Stribro Cup“ savo kategorijoje pirmą vietą pelnė ZIGMAS PRELGAUSKAS, o varžybose „Tatrų taurė“ kategorijoje pirmą vietą pelnė ALGIRDAS IVANAUSKAS.
1988 metais įvairių T.S.R.S. Respublikų kultūrizmo atstovai dalyvavo tarptautinėse „Berlyno meška“ („Berliner Baren Pokal“) varžybose V.D.R. sostinėje Berlyne. T.S.R.S. Oficialiais atstovais buvo Dr. EDMUNDAS DAUBARAS ir ALTAFAS GALEJEVAS (Альтаф Галеев, R.T.F.S.R.). Visose kategorijose nugalėtojais tapo vokiečiai: moterų kultūrizme KLARA JUHUS (Klara Juhusz), o vyrų kategorijose – BURKLAFAS ŠAIBĖ (Burklaf Scheibe), PETERIS CIMERMANAS (Peter Zimmermann), MARTINAS UNLMANAS (Martin Unlmann), FRANKAS HAINEMANAS (Frank Heinemann).
1988. „GINTARINIS PRIZAS“.
Varžybose dalyvavo 112 kultūristų iš 9 Sąjunginių Respublikų: Lietuvos TSR, Latvijos TSR, Estijos TSR, Baltarusijos TSR, R.T.F.S.R., Ukrainos TSR, Tadžikijos TSR, Kazachijos TSR, Moldavijos TSR.
REZILTATAI
Jaunimas
Pirma svorio kategorija
1. TVARIONAS VIRGINIJUS (Lietuvos TSR)
2. KAŠAPOVAS FIODORAS (Кашапов Фёдор, R.T.F.S.R.)
3. IBRAGIMOVAS RENATAS (Ибрагимов Ренат, R.T.F.S.R.)
Antra svorio kategorija
1. BALINSKAS ROBERTAS (Lietuvos TSR)
2. JUCHIMENKO DENISAS (Юхименко Денис, Estijos TSR)
3. IVANOVAS IVANAS (Иванов Иван, R.T.F.S.R.)
Trečia svorio kategorija
1. VOJTOVIČIUS ANDREJUS (Войтович Андрей, Baltarusijos TSR)
2. LAIMIKIS DARIUS (Lietuvos TSR)
3. POCIUS DARIUS (Lietuvos TSR)
Ketvirta svorio kategorija
1. VELIKOIVANENKO BORISAS(Великоиваненко Борис, R.T.F.S.R.)
2. GALIČINAS AIVARAS (Lietuvos TSR)
3. LABANAUSKAS ERLANDAS (Lietuvos TSR)
Suaugusieji
Pirma svorio kategorija
1. MALYŠEVAS NIKOLAJUS (Малышев Николай, R.T.F.S.R.)
2. LUKOŠEVIČIUS LAIMIS (Lietuvos TSR)
3. TUZOVAS SERGEJUS (Тузов Сергей, R.T.F.S.R.)
Antra svorio kategorija
1. PRELGAUSKAS ZIGMAS (Lietuvos TSR)
2. KOLESNIKOVAS STASAS (Колесников Стас, R.T.F.S.R.)
3. JAKOVLEVAS ALEKSANDRAS (Яковлев Александр, R.T.F.S.R.)
Trečia svorio kategorija
1. MISEVIČIUS SAULIUS (Lietuvos TSR)
2. RAJEVAS BORISAS (Раев Борис, R.T.F.S.R.)
3. LEJMANAS VLADIMIRAS (Лейман Владимир, R.T.F.S.R.)
Ketvirta svorio kategorija
1. JUCYC VIKTORAS (Lietuvos TSR)
2. MAŽIONIS RIMANTAS (Lietuvos TSR)
3. ČIVKAŠAS AIVARAS (Latvijos TSR).
Absoliutūs nugalėtojai: jaunime – BORISAS VELIKOIVANENKO, suaugusieji – VIKTORAS JUCYS.
Detali informacija tarptautiniame puslapyje www.wff.lt 


Attached Files Thumbnail(s)
                   
Reply


Messages In This Thread
RE: Pasaulio seniausias tarptautinis kultūrizmo "GINTARINIO PRIZO" turnyras - by Edita Sendriene WFF - 03-03-2024, 10:34 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)