Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PASAULIO KULTŪRIZMO ENCIKLOPEDIJA. KITAS POŽIŪRIS
Sugrįžkime į Lietuvos kultūrizmo istoriją. Primename, kad visi įvykiai ir asmenybės vertinami remiantis tik tarptautinio sporto kriterijais.
Toliau tęsiame darbą, įvairiomis kalbomis rengdami grandiozinį leidinį „Pasaulio kultūrizmo enciklopedija“. Iš įvairių šalių, reikšmingų tarptautiniam sportui, kultūrizmo istorijos liko apžvelgti tik Rusiją ir Lietuvą.
 
KULTŪRIZMAS LIETUVOJE. ANALITINIS STRAIPSNIS.
ĮŽANGA
Apžvelgiant istorinę kultūrizmo sporto raidą Lietuvoje, pabrėžiame, kad tai daroma žiūrint į konkrečius įvykius bei sportininkus per tarptautinio sporto prizmę.
Eilę  praėjusio amžiaus dešimtmečių Lietuva buvo SSSR sudėtyje, tad nenuostabu, kad Lietuvos sportas, tame tarpe ir kultūrizmas, tampriai susiję su Rusija. Galima teigti, kad  kultūrizmas abiejose šalyse vystėsi paraleliai. Atėjus kultūrizmo sporto draudimo bei persekiojimo laikotarpiui SSSR bei visose socialistinio pasaulio šalyse, kultūrizmo sporto iniciatyva perėjo į Lietuvą. Tam pasitarnavo eilė aplinkybių, pirmoje eilėje sporto entuziastų pastangos pasipriešinti sporto draudimui ir taip mesti iššūkį visai komunistinės santvarkos režimui.
 
GRAŽI PRADŽIA. GINTARINIS PRIZAS.
Eilė mūsų šalies sporto istorikų ne kartą rašė apie kultūrizmo ištakas Lietuvoje. Tai buvo 1965 metai. Tuomet šį patraukli sporto šaka sparčiai populiarėjo. Entuziastų dėka vyko eilė vietinių varžybų, demonstracinių pasirodymų.
1968 metais Klaipėdoje imtos organizuoti šiandien vienos  seniausių tradicinių tarptautinių kultūrizmo varžybų pasaulyje, greitai švęsiančios savo penkiasdešimtmetį – „Gintarinio prizo“ turnyras („Amber Prix International“, „Янтарный приз»).
Tarptautinis „Gintarinio prizo“ turnyras  buvo neoficialiu TSRS kultūrizmo čempionatu (ką vėliau pripažino ir TSRS Goskomsportas, „perestrojkos“ laikais ėmęs suteikinėti „Gintarinio prizo“ čempionams „TSRS sporto meistro“ vardus).
Pasaulio sporto specialistai teigia, kad nesant jokios kitos alternatyvos, Klaipėdoje kasmet organizuojamas tarptautinis „Gintarinio prizo“ turnyras faktiškai buvo socialistinių šalių kultūrizmo pasaulio čempionatu, kurio dalyviai nei šiose varžybose dalyvavusių šalių skaičiumi, nei sportininkų pasirengimo lygiu nenusileido Vakaruose vykusiems pasaulio čempionatams, o kai kuriose pozicijose  juos dar ir lenkė. Nieko panašaus į „Gintarinio prizo“  turnyrą nė vienoje iš socialistinio pasaulio šalių niekados nevyko.
 
KULTŪRIZMO DRAUDIMO IR PERSEKIOJIMO LAIKOTARPIS.
Dėl politinių priežasčių nuo septyniasdešimtųjų praėjusio šimtmečio metų beveik du dešimtmečius kultūrizmo sportas socialistinėse šalyse, o ypatingai TSRS, buvo valdžios draudžiamas ir persekiojamas kaip „vakarų“ sportas. Lietuvos kultūrizmo sporto atstovai prie šio sunkaus laikotarpio prisitaikė įvairiai. Vieni metė sportą, kiti ilgam „nuėjo į pogrindį“, treti iškėlė komunistinę vėliavą (Kaune  Michailo Gorbačiovo „perestrojkos“ išvakarėse vyko keli „Komjaunimo taurės“ turnyrai), treti realiai kovojo už mylimą sportą.
Vis tik didžioji dauguma sporto vadovų išsigando ir pakluso komunistinės valdžios draudimams, tačiau ne visi. Tarp jų buvo klaipėdietis Dr. EDMUNDAS DAUBARAS, asmeniškai savo rizika pradėjęs dialogą su TSRS komunistų partijos centrinio komiteto, TSRS Vyriausybės, TSRS sporto ministerijos (Goskomsport) administracija, laikraščių „Pravda“, „Izvestija“ ir „Sovetskij sport“ redakcijomis.
 Nesutikdamas su kultūrizmo sporto draudimu, Dr. EDMUNDAS DAUBARAS ne tik susirašinėjo, bendravo telefonu su minėtų institucijų atstovais, tačiau asmeniškai nuvyko į Maskvą ir paliko minėtų institucijų priimamuosiuose registruotus laiškus su nepabūgusių asmenų parašais (savotiškas „peticijas“).
Kultūrizmo draudimo TSRS niekas neatšaukė, tačiau Dr. EDMUNDUI DAUBARUI leido Klaipėdoje tęsti organizuoti tarptautinį „Gintarinio prizo“ turnyrą.
 
VATIKANAS KULTŪRIZME ĮŽVELGĖ DISIDENTUS.
2011 metais Vatikane vyko oficialus Pasaulinės WFF-WBBF (World Fitness Federation, World Body Building Federation) federacijos vadovų priėmimas, kurio metu buvo pristatyta federacijos veikla. Bendraujant su Vatikano Kongregato Prefektu kardinolu JOZEFU TOMKO (Vatican Congregat Prefect J. Em. JOZEF KARDINAL TOMKO), federacijos veikla kultūrizmo draudimo laikotarpiu sudomino kardinolą ir buvo nedviprasmiškai įvardinta, kaip disidentinė komunistinės  politinės valdžios atžvilgiu.
Oficialaus susitikimo metu Pasaulinės federacijos prezidentas Dr. EDMUNDAS DAUBARAS  ir federacijos VIP asmuo ŠTEFANAS HRČKA už sveikatingumo bei profesionalaus sporto vystymą  buvo kardinolo JOZEFO TOMKO apdovanoti Vatikano Pontifiko medaliais (Medaglia Ufficiale di Pontificato di Sua Santita Benedetto XVI, Headquarters State Vatican, Cita del Vaticano, March 29, 2011).
Oficialaus priėmimo metu Vatikano administracijos vadovas PADRE PAOLO federacijos atstovams pristatė Vatikano administracijos būstinę, asmeninius Pontifiko darbo ir poilsio apartamentus, uždarą archyvinę Vatikano istorinių brangenybių saugyklą, visų buvusių Pontifikų asmeninių daiktų saugyklą. Sekančios dienos ankstų rytą Dr. EDMUNDAS DAUBARAS buvo pakviestas ir dalyvavo Švento Petro bazilikoje vykusiose individualiose mišiose.
 
GARBINGAS VATIKANO LAIMINIMAS.
2012 metais Pasaulinės WFF-WBBF federacijos būstinė gavo oficialų laišką iš Vatikano.
Po Pasaulinės WFF-WBBF federacijos vadovų oficialaus priėmimo Vatikane 2011 metais bei atviro dialogo forma užsimezgusio abipusio bendradarbiavimo, Vatikano Pontifikas BENEDIKTAS XVI-tasis savo laišku dar kartą teigiamai įvertino ir palaimino Pasaulinės federacijos veiklą.

(Tai straipsnio pradžia. Tęsinys netrukus).
 
INFORMACIJA.
Detalesnė informacija tarptautiniame interneto puslapyje www.wff.lt, skaitykite forumą. Tai pat informaciją rasite tinklapio „Facebook“ puslapiuose: WFF-WBBF International, WFF-WBBF North America, WFF-WBBF South America, WFF-WBBF Asia, WFF-WBBF Europe, WFF-WBBF Africa, WFF-WBBF Asia Continental Federation.


Attached Files Thumbnail(s)
   
WFF-International Official Information Only
Reply


Messages In This Thread
RE: PASAULIO KULTŪRIZMO ENCIKLOPEDIJA. KITAS POŽIŪRIS - by WFF-WBBF secretary service - 01-06-2016, 01:37 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)