Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 1.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2019. PASAULIO NAUJIENOS.
PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJA.
ĮŽANGA.
Šių istorinių sportinio kultūrizmo straipsnių autoriai nepretenduoja į išsamų chronologinį įvykių dėstymą, o tik pateikia atskirų, mūsų manymu, svarbių sporto istorijai momentų aprašymą. Chronologinė mūsų sporto istorija įvairiomis kalbomis pristatyta 28-tame tarptautinio žurnalo „Sportinis fitnesas ir kultūrizmas“ („Sport of Fitness and Bodybuilding“) numeryje (2008 m.) bei tarptautiniame Pasaulinės WFF-WBBF (World Fitness Federation, World Body Building Federation)  federacijos interneto puslapyje www.wff.lt . 1986 metais buvęs WABBA (World Amateur Body Building Association) savininkas ir prezidentas SERŽAS NUBRETAS (Serge Nubret) atsiuntė  Pasaulinės WFF-WBBF federacijos prezidentui Dr. EDMUNDUI DAUBARUI  (DSc. Edmundas Daubaras) jam priklausiusius istorinius kultūrizmo dokumentus, kurie buvo labai naudingi, ruošiant šį straipsnį.
PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJA. NEŽINOMI PUSLAPIAI. KAIP BUVO IŠ TIKRŲJŲ.
Pristatysime “Pasaulio kultūrizmo istorijos” („World Bodybuilding History“)  straipsnius sekančia tvarka:
-          1 dalis. Benas Veideris  (Ben Weider)
-          2 dalis. Uždraustas sportas (Prohibited Sport)
-          3 dalis. Komunistų partija paskyrė čempioną (Communist Party Proclames the Champion)
-          4 dalis. Kultūrizmo literatūra (Bodybuilding Lithrature)
-          5 dalis. Piemieji per „geležinę užtrarą“ (First Through Iron Wall)
-          6 dalis. Sporto demokratija (Sport Democracy)
-          7 dalis. Kultūrizmo ateitis nuspręsta balkone (Bodybuilding Future Decided in the Balcony)
-          8 dalis. Vatikanas pastebi mūsų darbus (Vatican Notices Our Efforts)
Vėliau supažindinsime su istoriniais straipsniais apie sporto raidą tose šalyse, kurios buvo reikšmingos tarptautiniame sporto judėjime.  Atverskime dar vieną pasaulinės kultūrizmo istorijos puslapį ir spręskite apie mus pagal mūsų atliktus darbus, o ne pagal kalbas išsakytas.
3 dalis.
KOMUNISTŲ PARTIJA PASKIRIA ČEMPIONĄ.
2017 metais Klaipėdoje vyko WFF-WBBF (World Fitness Federation, World Body Building Federation) federacijos  Europos mėgėjų čempionatas ir jau 50-as tarptautinis „Gintarinio prizo“ turnyras (1968  - 2011, „Amber Prix International“, „Янтарный приз»).  Globalinė CNN televizija parodė reportažą apie „Gintarinio prizo“ turnyrą ir plačiai visuomenei pristatė Pasaulinės WFF-WBBF federacijos veiklą. Reportažą stebėjo milijardas planetos gyventojų.
Tarptautinio „Gintarinio prizo“  turnyro istoriją sporto mėgėjai gerai žino. Anksčiau  minėjome, kad kultūrizmo draudimo laikotarpiu daugelį metų tai buvo vienintelės reguliarios tarptautinės varžybos didelėje įvairias šalis apimančioje socialistinių valstybių teritorijoje.  Faktiškai, „Gintarinis prizas“ buvo neoficialiu SSSR kultūrizmo čempionatu ir tai visi pripažino, tame tarpe ir oficiali aukščiausia SSSR sporto valdžia Goskomsportas. Atsižvelgiant į turnyro mastą, svarbą, jį nuolatos stebėjo įvairios SSSR specialios tarnybos bei komunistinės partinės struktūros. Pastaraisiais metais įvairių šalių sporto specialistai teigia, kad tarptautinis „Gintarinio prizo“ turnyras sporto draudimo laikotarpiu buvo neoficialiu socialistinio pasaulio čempionatu.
Sugrįžkime į 1981 metus ir pakalbėkime apie tų metų Klaipėdoje organizuotą „Gintarinio prizo“ turnyrą. SSSR laikais visas sportas buvo labai politizuotas, o kultūrizmas (atletinė gimnastika), kaip „Vakarų“ sporto šaka, buvo nuolatos stebimas ir kontroliuojamas. 1981 m. Goskomsporte Maskvoje kultūrizmo komisijos vadovu dirbo paskirtas Rusijos  sunkiaatletis J.MOROZAS (J.Moroz), tačiau faktišku Rusijos nacionalinės kultūrizmo organizacijos vadovu buvo Maskvos dailininkas VLADIMIRAS ŠUBOVAS (Vladimir Subov). Dabartinis Rusijos nacionalinės IFBB (International Federation of Body Builders) federacijos prezidentas VLADIMIRAS DUBININAS (Vladimir Dubinin), po savo 1974 metų pralaimėjimo „Georgo Tenno Memoriale“ (Georg Tenno Memorial“)  Taline vilniečiui PRANUI MURAUSKUI (Pranas Murauskas)  ir estui OLEVUI ANUSUI (Olev Annus), trylikai  metų nuo sporto mūsų nusišalino ir vėl sporto arenoje asmeniniu Dr. EDMUNDO DAUBARO (DSc. Edmundas Daubaras) kvietimu  pasirodė tik 1986 m. „Gintarinio prizo“ turnyre Klaipėdoje.
Prieš prasidedant 1981 m. tarptautiniam „Gintarinio prizo“ turnyrui Klaipėdoje vyko SSSR kultūrizmo komisijos teisėjų kolegijos susirinkimas (dalyvavo Dr. EDMUNDAS DAUBARAS, ALEKSANDRAS NOVIKOVAS (abu atstovavo Lietuvą), ROMANAS KALINAUSKAS (atstovavo SSSR atletinės gimnastikos komisiją), INARAS MARDO (atstovavo Estiją), ARKADIJUS KAŠANSKIS (atstovavo Ukrainą), VLADIMIRAS ŠUBOVAS (atstovavo Rusiją)  ir kt.). SSSR  kultūrizmo komisijos (atletinės gimnastikos komisijos) sekretorius ROMANAS KALINAUSKAS „Gintarinio prizo“ susirinkusiems  teisėjams papasakojo, kad į turnyrą Klaipėdoje dalyvauti atvyko estas OLEVAS ANUSAS (Olev Annus), prieš tai jau du kartus buvęs absoliučiu „Gintarinio prizo“ nugalėtoju (1978 - 1979). ROMANAS KALINAUSKAS  pasakė, kad „laikas nebeleisti estams laimėti, laikas keisti SSSR kultūrizmo lyderį, į kurį orientuojasi kiti sportininkai“. Kaip pasakė, taip ir įvyko – teisėjai įvykdė ROMANO KALINAUSKO nurodymus. Vienareikšmiai 1981 m. „Gintarinio prizo“ turnyre Klaipėdoje pirmaujantis estas OLEVAS ANUSAS „pralaimėjo“, o absoliučiu čempionu turnyro (tuo pačiu ir SSSR čempionu!) tapo kaunietis SAULIUS MISEVIČIUS.
VLADIMIRAS ŠUBOVAS, nuo 2000 m. gyvenantis emigracijoje Vokietijoje, su Vokietijos nacionaline kultūrizmo rinktine atvyko į 2010 m. WFF-WBBF pasaulio čempionatą (vyko Slovakijos Brusno Kupele kurorte). VLADIMIRAS ŠUBOVAS varžybų organizatoriams teigė, kad  jis asmeniškai buvo tuo metu Maskvoje vykusių politinių įvykių aktyvus dalyvis. Jis  papasakojo, kad 1981 metais esto OLEVO ANUSO pralaimėjimo Klaipėdoje klausimas sprendėsi aukščiausiu lygiu Maskvoje. SSSR specialios tarnybos sužinojo, kad OLEVAS ANUSAS ruošiasi emigruoti į Suomiją. Emigracijos išvakarėse SSSR Goskomsportas gavo SSSR komunistų partijos centro komiteto atitinkamo skyriaus nurodymą neleisti OLEVUI ANUSUI  laimėti „Gintarinio prizo“ turnyre, kad šis užsienyje negalėtų skelbtis esantis SSSR kultūrizmo čempionas. Toliau J.MOROZAS davė nurodymą ROMANUI KALINAUSKUI, o šis viską sutvarkė, kaip lieptas. Po „Gintarinio prizo“  turnyro sugrįžęs į Estiją, OLEVAS ANUSAS bandė kovoti su Klaipėdoje įvykusia neteisybe, rašė laiškus įvairioms instancijoms ir skundėsi užsienio spaudai, tačiau tai nepadėjo.
 
4 dalis.
SOCIALISTINIO LAIKOTARPIO KULTŪRIZMO LITERATŪRA.
Praėjusio šimtmečio šešiasdešimtųjų metų viduryje kultūrizmo sportą socialistinėse šalyse populiarino tik vienui vienas Lenkijoje leidžiamas žurnalas „Sportas visiems („Sport Dla Wszystkich“). Lietuviai su kultūrizmo treniruočių pagrindais susipažino per žurnalą „Moksleivis“.
Kultūrizmo sporto draudimo laikotarpiu socialistinėse šalyse nebuvo nė vieno spaudos šaltinio, informavusio apie šią sporto šaką. Išimtis buvo tik reguliariai Čekoslovakojoje (Bratislava) leidžiamas žurnalas „Trener“ (devintame dešimtmetyje atsirado dar ir  vokiškas VDR (DDR, Deutsches Demokratik Republik)  sunkiosios atletikos žurnalas „Sunkiaatlečio treniruotės“ („Schwer Atlet Training“), kuris kartais rašė apie kultūristų pasiekimus). Be minėtų žurnalų Dr. EDMUNDAS DAUBARAS  (DSc. Edmundas Daubaras) siuntė straipsnius ir informaciją BENO VEIDERIO „Flex“ žurnalui. Visiems šiems žurnalams  Dr. EDMUNDAS DAUBARAS  reguliariai rašė straipsnius ir teikdavo informaciją apie SSSR vykusius renginius bei sportininkus, o šie mielai ją spausdino. Be abejo, pirmoje eilėje buvo informacija apie  kultūrizmo draudimo laikotarpiu Klaipėdoje kasmet vykstantį vienientėlį spcialistinėse šalyse tarptautinį kultūrizmo renginį – „Gintarinio prizo“ („Amber Prix International“, «Янтарный приз», 1968-2017) turnyrą. Dr. EDMUNDUI DAUBARUI  talkino „Trener“ redaktoriai: pradžioje JOZEFAS MAZAKAS (Jozef Mazak), vėliau MILANAS PERDOCHAS (Milan Perdoch).
Nuo 1989 metų Pasaulinė WFF-WBBF federacija leidžia įvairiomis kalbomis tarptautinį žurnalą „Sportinis fitnesas ir kultūrizmas“ („Sport of Fitness and Bodybuilding“, „Спортивный фитнес и культуризм»). Žurnalas platinamas visose 1029 - ose įvairius kontinentus federacijoje atstovaujančiose šalyse, kurios yra Pasaulinės federacijos narės, bei svarbiausių pasaulio kultūrizmo bei fitneso renginių metu.
Pagrindiniai žurnalo „Sportinis fitnesas ir kultūrizmas“ straipsniai spausdinami ir aptarinėjami įvairiuose interneto puslapiuose, laikraščiuose, be to, reguliariai užsienio sporto žurnaluose (Argentinoje ispanų kalba Pietų Amerikos šalims ir Ispanijai leidžiamame „Fitness Alive“ žurnale, Austrijoje vokiečių kalba leidžiamame Vokietijai, Austrijai ir Šveicarijai „Fitness News“ žurnale, Anglijoje anglų kalba Anglijai ir Airijai leidžiamame „Strenght and Health“ žurnale, Ukrainoje rusų kalba rusiškai suprantančiose šalyse platinamame „Železnyj mir“ žurnale bei kt.).
Minėtu laikotarpiu daugiau nei dviejų milijonų egzempliorių tiražu žurnalas išleistas įvairiais pavadinimais. Prieš daugiau nei du dešimtmečius sportuojantiems labai trūko specifinių metodinių žinių, todėl pradžioje žurnalas buvo mokomojo metodinio pobūdžio. Jame buvo pristatytos treniruočių sistemos (programos) ne tik pradedantiesiems, bet ir, kas buvo tuo metu unikalu, profesionaliems sportininkams. Žurnale buvo pateikti treniruočių pratimų sistemų sudarymo pagrindai, trumpalaikis ir ilgalaikis krūvių planavimas, aprašyti visi pagrindiniai principai pratimų sistemoms sudaryti, pateiktos pavyzdinės garsių pasaulio sportininkų pratimų sistemos ir kt. („ARNOLDAS ŠVERCENEGERIS rekomenduoja“, „Žinomų pasaulio kultūristų treniruočių sistemos“, „Kultūrizmo žvaigždės rekomenduoja“ ir t.t.). Su šiuo žurnalu įvairiose šalyse išaugo ne viena karta mūsų sporto gerbėjų. Eilė įvairių šalių bibliotekų, norėdamos turėti WFF-WBBF žurnalus savo kolekcijose, kreipiasi su prašymais į Pasaulinės WFF-WBBF federacijos būstinę (pav. Vokietijos Valstybinė Leipcigo biblioteka. Dokumentai saugomi Pasaulinės WFF-WBBF federacijos archyvuose, skelbiami tarptautiniame interneto puslapyje www.wff.lt ).
Visa tai buvo galima todėl, kad Pasaulinės WFF-WBBF federacijos prezidentas Dr. EDMUNDAS DAUBARAS asmeniškai dešimtmečiais kaupė ir vertė metodinę sporto literatūrą, ją apibendrino ir, jau kaip galutinį produktą, metodinių rekomendacijų pavidalu pateikdavo naudotis besidomintiems sportu. Dabar Pasaulinės WFF-WBBF federacijos žurnalas yra kito pobūdžio, švietėjiško, istorinio, bet jis ir toliau išlieka pagrindiniu šios sporto šakos ideologiniu šaltiniu, nes reguliariai pateikia svarbiausių pasaulio sportinių įvykių apžvalgą, analizuoja dabarties sporto padėtį bei nušviečia vystymosi perspektyvas, ko nedaro nė vienas kitas sporto leidinys pasaulyje.


Attached Files Thumbnail(s)
   
WFF-International Official Information Only
Reply


Messages In This Thread
RE: 2019. PASAULIO NAUJIENOS. - by WFF-WBBF secretary service - 07-24-2019, 08:32 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 11 Guest(s)