Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 4.22 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NEŽINOMI PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJOS PUSLAPIAI
I.O.C., A.A.U., F.I.H.C., N.A.B.B.A..
PASAULIO KULTŪRIZMO RAIDOS YPATYBĖS.
KODĖL SOCIALISTINIS KULTŪRIZMAS PASIRINKO KITOKĮ KELIĄ?
Norint suprasti, kuo buvo ypatingas nuo „Vakarų“ pasaulio „geležinės uždangos“ izoliuotas socialistinis kultūrizmas, reikia gilintis į asmeninę amerikiečio BOBO HOFMANO (Bob Hoffman) veiklą ir į tarptautinės sunkiosios atletikos F.I.H.C. (F.I.H., Federation Internationale Halterophile) federacijos darbus. Tuomet gausime atsakymą, kodėl mūsų sportinis kelias buvo toks, o ne kitoks. Tai yra mūsų sporto abėcėlė. Nemoki abėcėlės – nemoki skaityti.
BOBAS HOFMANAS visuomet vieningai dirbo su A.A.U. („Amateur Athletes Union“) ir buvo jos palaikomas. Tuo metu A.A.U. buvo savotiška JAV sporto ministerija. Turėjęs didžiulių ambicijų, tame tarpe nuvesti kultūrizmą iki olimpinio sporto aukštumų, BOBAS HOFMANAS pasiekė, kad 1947 metais tarptautinė F.I.H.C. federacija ėmė globoti kultūrizmo sportą. F.I.H.C. oficialiai vadovavo pasauliniam kultūrizmo sportui, rengė kultūrizmo pasaulio bei kontinentų čempionatus. Kodėl pasaulio sunkiosios atletikos vadovai po savo sparnu priglaudė kultūrizmą? Be abejo, tokiu būdu BOBAS HOFMANAS matė vienintelę priimtiną perspektyvą kultūrizmui, kaip realiai visuomenės pripažintai sporto šakai. Juk viskas taip paprasta – A.A.U. buvo JAV nacionalinio Olimpinio komiteto narė (ne atskiros įvairių sporto šakų federacijos, o A.A.U.). Savo ruožtu, tos pačios tarptautinės olimpinių sporto šakų federacijos buvo T.O.K. (I.O.C., International Olympic Committee) narės. BOBAS HOFMANAS vienu metu buvo remiamas A.A.U., JAV nacionalinio Olimpinio komiteto, tarptautinės F.I.H.C. federacijos ir tuo pačiu T.O.K.. Ilgą laiką A.A.U., JAV nacionaliniam Olimpiniam komitetui bei T.O.K. vadovavo BOBO HOFMANO bičiulis AVERIJUS BRANDEIDŽAS (Avery Brundage, 1887 – 1975 m.). Audringos BOBO HOFMANO veiklos laikotarpiu kiti kultūrizmo organizatoriai, tokie, kaip po antrojo pasaulinio karo Kanadoje bei JAV teritorijoje pradėjusi veiklą privati brolių DŽO ir BENO VEIDERIŲ (brothers Joe and Ben Weider) I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) firma, tokie, kaip nuo 1950 metų Didžiosios Britanijos teritorijoje pradėjusi veiklą N.A.B.B.A. (National Ameteur Body Building Association) asociacija, neturėjo jokių galimybių konkuruoti su BOBU HOFMANU, nes už jo tvirtai stovėjo A.A.U., F.I.H.C. ir T.O.K..
Dabar galima neabejotinai teigti, kad į Didžiąją Britaniją, kaip ir į daugumą kitų pasaulio šalių, kultūrizmą, kaip sporto šaką, „atnešė“ tas pats BOBAS HOFMANAS. 1947 metais Filadelfijoje (JAV) F.I.H.C. organizavo pirmą pasaulio sporto istorijoje tarptautinį „Mr. Universe“ kultūrizmo turnyrą (turnyras  visuomet buvo tapatinamas su oficialiu pasaulio kultūrizmo čempionatu). 1947 metų FI.H.C. „Mr. Universe“ vyko vienu metu ir vienoje vietoje su F.I.H.C. pasaulio sunkiosios atletikos čempionatu. Absoliučiu 1947 metų F.I.H.C. „Mr. Universe“ nugalėtoju tapo BOBO HOFMANO auklėtinis amerikietis STIVAS STANKO (Steve Stanko).
Antrasis F.I.H.C. kultūrizmo „Mr. Universe“ turnyras buvo surengtas 1948 metų Londone vykusių Olimpinių žaidynių metu. Formaliu turnyro organizatoriumi buvo F.I.H.C. narė B.A.W.L.A. (British Amateur Weight Lifting Association). Be tiesioginės T.O.K. narės F.I.H.C. įtakos Olimpinių žaidynių metu to buvo neįmanoma padaryti. Londone F.I.H.C. „Mr. Universe“ turnyro absoliučiu nugalėtoju tapo BOBO HOFMANO auklėtinis amerikietis DŽONAS GRIMEKAS (John Grimek).
Į socialistines šalis BOBO HOFMANO dėka kultūrizmas pateko 1959 metais. Tuomet Lenkijos Liaudies Respublikos (People‘s Republic of Poland, P.N.R., Polska Narodowa Respublika) sostinėje Varšuvoje (Warszawa) vyko F.I.H.C. pasaulio sunkiosios atletikos čempionatas. Paraleliai čempionatui, buvo organizuotas F.I.H.C. kultūrizmo „Mr. Universe“ turnyras. Absoliučiu 1959 metų F.I.H.C. „Mr. Universe“ nugalėtoju tapo prancūzas GAJUS MIERČIUKAS (Guy Mierczuk).
Tuomet socialistinio pasaulio žmonės pirmą kartą gyvai pamatė kultūristus, o socialistinių šalių sunkiosios atletikos federacijos, nori jos to ar nenori, turėjo steigti kultūrizmo padalinius ir juos globoti. Iškart tai nevyko, nes socialistinėse šalyse pačių kultūristų nebuvo, tačiau greitai prie nacionalinių sunkiosios atletikos federacijų įsikūrė kultūrizmo padaliniai. Aktyviausi jų buvo T.S.R.S., Lenkijos Liaudies Respublikoje, Vokietijos Demokratinėje Respublikoje (D.D.R., Deutches Demokratishe Republik) ir Čekoslovakijos Socialistinėje Respublikoje (Č.S.S.R., Československa Socialisticka Respublika).
KODĖL SOCIALISTINIS KULTŪRIZMAS PASIRINKO KITOKĮ KELIĄ?
Jau minėjome, kad po 1959 metų F.I.H.C. kultūrizmo „Mr. Universe“ turnyro Varšuvoje (Lenkijos Liaudies Respublika), amerikiečio BOBO HOFMANO (Bob Hoffman) įtakoje įvairiose socialistinėse šalyse prie nacionalinių sunkiosios atletikos federacijų imti steigti kultūrizmo skyriai.
1963 metais prie T.S.R.S. sunkiosios atletikos federacijos įsakomąja tvarka buvo sukurtas kultūrizmo komitetas, kuriam vadovauti buvo paskirtas R.T.F.S.R. sunkiaatletis ROMANAS MOROZAS (Роман Мороз). Tuo metu T.S.R.S. kultūristų tiesiogine prasme dar nebuvo, o pats ROMANAS MOROZAS apie juos ir supratimo neturėjo. Ogi iš kur? Taip šis komitetas, net nepradėjęs realios veiklos, užgeso. Dar kelerius metus panašūs procesai vyko ir kitose socialistinėse šalyse.
Toliau pirma vėl sujudėjo T.S.R.S. ir tai atsitiko Lietuvos TSR. Šį kartą steigti tarptautinę T.S.R.S. kultūrizmo organizaciją iniciatyva ėjo „iš apačios“.
1968 metų balandžio 17 dieną Kaune vykusių tarptautinių varžybų metu buvo įsteigtas (atkurtas) „Visuomeninis T.S.R.S. atletinės gimnastikos (kultūrizmo) komitetas“  («Общественный комитет по атлетической гимнастике С.С.С.Р.», toliau „visuomeninis T.S.R.S. kultūrizmo komitetas“). Komitetui vadovavo vykdomoji taryba, sudaryta iš penkių asmenų:
1. ROMANAS MOROZAS (Роман Мороз), Maskva, R.T.F.S.R.
2. VLADIMIRAS PETROVAS (Владимир Петров), Maskva, R.T.F.S.R.
3. GENADIJUS BALDINAS (Геннадий Балдин), Maskva, R.T.F.S.R.
4. VYTAUTAS ZUMERIS, Kaunas, Lietuvos TSR
5. VALERIJUS KOREŠKOVAS, Vilnius, Lietuvos TSR.
Pirmininku buvo išrinktas tas pats aukščiau minėtas sunkiaatletis ROMANAS MOROZAS. Komitetas šešerius metus vadovavo kultūrizmo judėjimui T.S.R.S.. Minėtas komitetas buvo įkurtas dvejais metais anksčiau, nei 1970 metais tarptautiniame Belgrado (Jugoslavija) kongrese pirmą kartą buvo įsteigta sportinė I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) federacija. Iki tol tuo pačiu I.F.B.B. pavadinimu veikė broliu DŽO ir BENO VEIDERIŲ (Joe and Ben Weider brothers) privati komercinė firma, kuri su sportine federacija neturėjo nieko bendro.
Kodėl vėl aprašome jau mūsų anksčiau nagrinėtas tiesas? Tenka dar kartą sugrįžti prie F.I.H.C. federacijos taisyklių, kurios keliems dešimtmečiams įtakojo tolimesnį kultūrizmo vystymąsi socialistinėse šalyse. Pagal F.I.H.C. kultūrizmo sporto supratimą, jėgos pratimai sudaro kultūrizmo sporto pagrindą. Būtent taip kultūrizmas buvo artimas sunkiajai atletikai, t. y. artimas ir oficialiai pripažintam olimpiniam sportui. Kultūrizmo Olimpinės aukštumos – BOBO HOFMANO svajonė ir veiklos tikslas.
1969 metais F.I.H.C. federacijai atsisakius vadovauti pasauliniam kultūrizmui, kurį ši globojo nuo 1947 metų, jėgos pratimų tradicija socialistinėse šalyse išliko iki devintojo amžiaus antros pusės. Nemenką įtakojantį vaidmenį suvaidino sunkioji atletika. Iš vienos pusės sunkioji atletika jėgos pratimais savotiškai švelnino ir „dengė“ 1973 metais prasidėjusį kultūrizmo politinį puolimą, iš kitos pusės sunkiaatlečiai stabdė „grynojo“ kultūrizmo vystymąsi ir taip skatino T.S.R.S. kultūristų atsilikimą nuo „vakarų“.
Socialistinio pasaulio kultūristai visą laiką laužė sau galvas – kodėl mūsų šalyse kultūrizmo varžybose yra jėgos pratimai, kai visame pasaulyje jų nėra?
Būtent jėgos pratimai kultūrizmo varžybose ilgam suvaržė „tobulai“ paruošto kultūristo kūno formavimą. Visi kultūristai turėjo rinktis – ar būti geram jėgos pratimuose, ar „gryname“ kultūrizme formuoti atitinkamą raumenyną.
Jei kalbėsime apie T.S.R.S., tai pirmi atitinkantys tarptautinius standartus kultūrizmo lyderiai – VALDAS ALIUBAVIČIUS, LEONAS PIVORIŪNAS, ČESLOVAS TAMULEVIČIUS, VLADIMIRAS DUBININAS (Владимир Дубинин), PRANAS MURAUSKAS, OLEVAS ANUSAS buvo panašūs į „Vakarų“ kultūristus todėl, kad savo prigimtimi buvo tokie. Kiti to meto kultūristai, savo treniruotėse akcentavę jėgos pratimus, tobulų raumenų neturėjo – pavyzdžiui T.S.R.S. čempionas ALEKSANDRAS LEMECHOVAS (Александр Лемехов, R.T.S.F.R., Severodvinskas).
Lietuvių kultūristų pagrindu pailiustruosime F.I.H.C. federacijos palikimą bei įtaką socialistinėse šalyse. Niekas neabejoja, kad Lietuvos TSR kultūristai, iki pat įsteigiant oficialią T.S.R.S. kultūrizmo federaciją 1987 metais, dominavo T.S.R.S..
Galime teigti, kad „Vilniaus kultūrizmo mokyklos“ («Вильнюсская школа культуризма») atstovai, dėka asmeniškai talentingo trenerio ČESLAVO TAMULEVIČIAUS (Чеслав Тамулевич) išrastų treniruočių metodų, kuriuose nebuvo jokio akcento jėgos pratimams, buvo lygūs to meto „vakariečiams“ iškart. Ryškiausiomis to meto asmenybėmis buvo minėti VALDAS ALIUBAVIČIUS, PRANAS MURAUSKAS, RIČARDAS KRINICKIS, EUGENIJUS ŽURCEVAS (Евгений Журцев), EUGENIJUS GORELIKAS (Евгений Горелик), STASYS CUKANOVAS (Стасис Цукановас).  Savo ruožtu Kauno sportininkai ilgai varžybų scenoje ryškiomis asmenybėmis nebuvo, nes jų treniruotėse dominavo jėgos pratimai. Iki 1976 metais varžybų scenose pasirodžius OLEVUI ANUSUI (Олев Аннус, Estijos TSR) su ypatingai išryškintais raumenimis, apie dietą T.SR.S. supratimo niekas neturėjo. Pirmu atitinkančiu tarptautinius standartus Kauno kultūristu buvo VLADAS KAPCEVIČIUS (Владас Капцявичус), 1977 metų „Georgo Tenno memoriale“ („Georg Tenno Memorial“, «Мемориал Георга Тенно», 1971 – 1989 m.) tai akivaizdžiai pademonstravęs. Jei tos varžybos būtų vykusios ne Estijoje, VLADAS KAPCEVIČIUS galėjo realiai nugalėti. lyderiaujantį T.S.R.S kultūristą OLEVĄ ANUSĄ. Taip tobulai kaunietis buvo pasiruošęs. Įtampa tvyrojo iki paskutinės akimirkos, kol buvo paskelbta esto pergalė.
INFORMACIJA.
Išsamesnė informacija globaliame tarptautiniame interneto puslapyje www.wff.lt, skaitykite forumą. Tai pat informaciją rasite tinklapio „Facebook“ puslapiuose: W.F.F. – W.B.B.F. International, W.F.F. – W.B.B.F. North America, W.F.F. – W.B.B.F. South America, W.F.F. – W.B.B.F. Asia, W.F.F. – W.B.B.F. Europe, W.F.F. – W.B.B.F. Africa, W.F.F. – W.B.B.F. Asia Continental Federation, International Sport University (I.S.U., www.isuniversity.lt), W.F.F. – W.B.B.F. Pro Division, W.P.S.F. World Power Sports Federation.


Attached Files Thumbnail(s)
                   


Messages In This Thread
RE: NEŽINOMI PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJOS PUSLAPIAI - by Edita Sendriene WFF - 06-14-2023, 07:32 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 46 Guest(s)