Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 4.22 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NEŽINOMI PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJOS PUSLAPIAI
2024. TARPTAUTINĖS NAUJIENOS.
KULTŪRIZMO NUOSMŪKIS.
Veikianti nuo 1968 metų šiandien Pasaulinė W.F.F. – W.B.B.F. (World Fitness Federation, World Body Building Federation) federacija vienija narius iš 141 šalies. Neseniai į federaciją įsiliejo Bahreinas. Skirtingai nuo visų kitų tarptautinių sporto organizacijų, W.F.F. – W.B.B.F. prezidento Dr. EDMUNDO DAUBARO (DSc. Edmundas Daubaras) pastangomis federacija siekia J.T. (Jungtinių Tautų), Tarptautinio Olimpinio Komiteto (T.O.K., I.O.C., International Olympic Committee)  pripažinimo, prisijungimo prie W.A.D.A. (World Anti Doping Agency) organizacijos. W.F.F. – W.B.B.F. žino kelius, kaip tai pasiekti. W.F.F. – W.B.B.F. federacijos pagrindais  nuo 2015 metų veikiantis Tarptautinis sporto universitetas (I.S.U., International Sport University) nuo 2017 metų yra asocijuotas U.N.E.S.C.O. organizacijos narys, kuri veikia prie Jungtinių Tautų.
KITOS TARPTAUTINĖS KULTŪRIZMO ORGANIZACIJOS.
Nekalbėsime apie kitas šiandien gausias tarptautines kultūrizmo organizacijas, nes jų veikla sporto atžvilgiu visada buvo niekinė. Nulis ir tiek... Net jų pavadinimų neverta minėti, nes kasdien atsiranda vis naujų. Realiame oficialiai pripažintame sporte tų organizacijų nebuvo ir nebus. Kokie gi „kilnūs“ tikslai tų „organizacijų“? Gal kas nors gali pasakyti? Kodėl jos išvis egzistuoja, ko siekia? Nori pripažinto sporto – nuo 1947 iki 1969 metų buvo F.I.H.C. (Fédération Internationale Haltérophile et Culturiste) ir nuo 1971 iki 1998 metų buvo I.F.B.B. (International Federation of Body Builders). Nori rimto ir didelio kultūristiško nesportinio tūso – nuo 1950 metų Jungtinėje Karalystėje yra N.A.B.B.A. (National Amateur Body Building Association). Ko dar reikia? Kodėl atsirado gausios „zuikių“ federacijos? Pastaruoju metu Lietuvoje išdygusios minėtų „tarptautinių kultūrizmo organizacijų“ atstovybės rengia niekinius „kupiškio – rokiškio“ festivalius ir jais didžiuojasi... Koks tų varžybų statusas? Kur tai veda? Į šokių bei dainų festivalius kaimyninėse šalyse? Pabandykite pažvelgti į trijų dešimtmečių Nepriklausomos Lietuvos kultūrizmą per laiko prizmę. Nemeluokime sau ir kitiems – Nepriklausomoje Lietuvoje oficialiai pripažinto sporto prasme buvo tik keturi iškilūs kultūristai – klaipėdietė NATALIJA MURNIKOVIENĖ, šiaulietis ROLANDAS BUČINSKAS, mažeikiškis ROLANDAS POCIUS ir vilnietis OLEGAS ŽURAS. Po brolių DŽO ir BENO VEIDRIŲ (Joe and ben Weider brothers) išėjimo iš veiklos kultūrizmas galutinai nusirito į bedugnę ir visų Lietuvos I.F.B.B. federacijos kultūristų pasiekimai, bendrai sudėjus, niekados neatsvers nė vieno iš keturių aukščiau paminėtų sportininkų.  Kad ir kas bevyktų. Niekas niekados jiems neprilygs, nes „jų laikais“ kultūrizmas buvo sportu, o dabar kultūrizmo užsiėmimas yra tik kaskart niekingesnis tūsas bei sporto ministerijos mulkinimas siekiant gauti valdiškų pinigų. Pasaulio čempionų vardų tiek daug, kad jų net įsiminti niekas nesistengia. 
TRUMPA OFICIALAUS KULTŪRIZMO SPORTO ISTORIJA.
Per T.O.K. (I.O.C.) narę Tarptautinę sunkiosios atletikos F.I.H.C. federaciją 1947 metais amerikiečio BOBO HOFMANO (Robert Collins Hoffman, 1898 - 1985 m.) pastangomis kultūrizmas tapo beveik olimpine sporto šaka ir taip tęsėsi iki 1969 metų (išsamiai su kultūrizmo sporto istorija galima susipažinti tarptautiniame puslapyje www.wff.lt ). Tuomet F.I.H.C. įtakoje ir T.S.R.S. 1963 metais prie „T.S.R.S. sunkiosios atletikos federacijos“ („U.S.S.R. Weightlifting Federation“)  buvo įkurta „T.S.R.S. kultūrizmo federacija“ (Komisija, „U.S.S.R. Bodybuilding Federation“). Po kultūrizmo draudimo 1973 metais T.S.R.S. ir socialistinėse šalyse kultūrizmas buvo persekiojamas. Kol kultūrizmo draudimo laikotarpiu „Vakarų“ pasaulyje tarptautinis kultūrizmas vystėsi per I.F.B.B. ir N.A.B.B.A. veiklas, T.S.R.S. kultūrizmas viešai gyvavo tik per Estijos TSR organizatoriaus INARO MARDO (Innar Mardo, 1945 – 2002 m.) „Georgo Tenno Memorialo“ („Georg Tenno Memorial“, «Мемориал георга Тенно», 1971 – 2024 m.) bei per Klaipėdoje Dr. EDMUNDO DAUBARO organizuojamus „Gintarinio prizo“ („Amber Prix International“, «Янтарный приз», 1968 – 2024 m.) tarptautinius turnyrus. Tais laikais turėti oficialią tarptautinę kultūrizmo organizaciją T.S.R.S. buvo neįmanoma. Nežiūrint į tai, 1977 metais Klaipėdoje prie miesto „Kūno kultūros ir sporto komiteto“ („Klaipeda Sport Committee“) buvo registruota „Klaipėdos kultūrizmo federacija“ (atletinės gimnastikos, „Klaipeda Bodybuilding Federation“), kuri daugiau nei dešimtmetį buvo vienintelė T.S.R.S. teritorijoje oficialiai veikianti kultūrizmo federacija. Būtent todėl I.F.B.B. prezidentas BENAS VEIDERIS, N.A.B.B.A. (National Amateur Body Building Association) vadovas OSKARAS HAIDENSTAMAS (Oscar Heidenstam) bei W.A.B.B.A. (World Amateur Body Building Association) prezidentas SERŽAS NUBRETAS (Serge Nubret) daugelį metų nuolatinius ryšius palaikė pirmiausia su Dr. EDMUNDU DAUBARU. Išsamiau su istorija įvairiomis kalbomis galite susipažinti tarptautiniame puslapyje www.wff.lt .
1970 metais F.I.H.C. generalinio sekretoriaus brito OSKARO STEITO (Oscar State) pastangomis Belgrade (Jugoslavija) buvo įkurta sportinė I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) federacija, taip pat jo pastangomis 1971 metais I.F.B.B. tapo Tarptautinių federacijų sąjungos G.A.I.S.F. (Global Association of International Sports Federations) nare. Iki tol I.F.B.B. buvo eilinė privati komercinė firma, kuri paraleliai su I.F.B.B. sportine federacija veikia iki šiol. Taip 1971 metais I.F.B.B. iš F.I.H.C. perėmė oficialaus kultūrizmo sporto valdymą pasaulyje. Sporto pasaulyje kilo sumaištis. Pasmerkti I.F.B.B. narystės G.A.I.S.F. į kongresą JAV susirinko įtakingi žinomi sporto atstovai. Dalyvavo ir naujos I.F.B.B. federacijos prezidentas BENAS VEIDERIS, tačiau jis buvo vienbalsiai praignoruotas.
I.F.B.B. ŠIANDIEN. TEISMAI IR KOVOS.
Kultūrizmo sporto nuosmukis prasidėjo, kai 1998 metais po dviejų metų bandomojo laikotarpio I.F.B.B. federaciją atsisakė remti Tarptautinis Olimpinis Komitetas. Kultūrizmo sportas buvo pašalintas iš oficialiai pripažintų sporto šakų būrio. Nematydami perspektyvos, greitai broliai DŽO ir BENAS VEIDERIAI paliko kultūrizmą, pardavė I.F.B.B. federaciją, „Olympia“ turnyrą bei septynis savo leidžiamus žurnalus. 2008 metais dėl vidinių intrigų sportinė I.F.B.B. federacija skilo, nuo jos atsijungė keturiasdešimt singapūriečio POLO ČIUA (Paul Chua) vedamų Azijos šalių. Tuomet I.F.B.B. vice prezidentas POLAS ČIUA bei I.F.B.B. teisininkas ir finansininkas austras ALEKSAS BAUERIS (Alex Bauer) dokumentais sporto pasauliui paviešino I.F.B.B. finansines bei juridines machinacijas. Buvo prieita iki tarptautinio teismo Londone (J.K.), kurį I.F.B.B. prezidentas RAFAELIS SANTOCHA pralaimėjo.
Po 2015 metų antrojo triukšmingo I.F.B.B. federacijos skilimo, tarptautinėje arenoje pasirodė 1983 metais įkurta privati DŽIMO MANJONO (Jim Manion) kompanija N.P.C. (National Physique Committee). Pastaruoju metu dabartinio I.F.B.B. federacijos prezidento RAFAELIO SANTOCHOS (Rafael Santonja) ir N.P.C. savininko DŽIMO MANJONO nuoseklios veiklos dėka kultūrizmas negrįžtamai nustojo būti sportu. Šalia jų vis dar veikia I.F.B.B. komercinė firma. Kultūrizmo sportas jo vadovų nebedomina – jų veiklos tikslas tik pinigai... Vyksta nuožmi kova tarp I.F.B.B. ir N.P.C.. 2023 metais savo veiklą nutraukė Tarptautinių federacijų sąjunga G.A.I.S.F. (Global Association of International Sports Federations) ir I.F.B.B. neteko savo vienintelės oficialaus sporto atramos, apie kurą daug metų aistringai trimitavo fanatiški I.F.B.B. propagandos atstovai. 2023 metais anti dopingo agentūra W.A.D.A. nutraukė santykius su I.F.B.B. federacija.
I.F.B.B. FINANSAI.
Jei brolių DŽO ir BENO VEIDERIŲ laikais I.F.B.B. siekė T.O.K. (I.O.C.) pripažinimo ir savo veikloje kažkaip manipuliavo tarp I.F.B.B. sporto federacijos ir privačios I.F.B.B. firmos sąskaitų, tai prie dabartinio tarptautinio chaoso nebereikia sukti galvos. Liko tik pinigai, sportas visam laikui išgaravo.
1990 metais pergyvenusi federacijos krizę, I.F.B.B. federacija atsigavo, kai į ją įsiliejo buvusios socialistinės šalys. Jos įsiliejo ne šiaip sau, o atsinešė savo šalių „valdiškus“ pinigus. Pabrėšime, kad per visą kultūrizmo gyvavimo istoriją kultūrizmo sporto finansiškai nerėmė nė viena civilizuotų šalių sporto ministerija (išskirus I.O.C. narės F.I.H.C. laikus, kai F.I.H.C. daugiau nei du dešimtmečius vadovavo oficialiam pasaulio kultūrizmo sportui). Ir iki šiol kultūrizmo civilizuotame pasaulyje niekas valdiškais pinigais neremia. Kai 1987 metais T.S.R.S. buvo pripažinta kultūrizmo sporto šaka, įsteigta „T.S.R.S. kultūrizmo federacija“ („U.S.S.R. Bodybuilding Federation“, «Федерация культуризма С.С.С.Р.»), T.S.R.S. bei visose socialistinėse šalyse kultūrizmo sportas buvo finansuojamas iš socialistinių valstybių biudžeto. Tokia tvarka iš inercijos liko iki šiol. Be buvusio socialistinio pasaulio valstybių  valdiškos lėšos į I.F.B.B. federaciją patenka per eilę Azijos šalių. Ir viskas, tuo I.F.B.B. valstybinė finansinė parama baigiasi. Gal kas nežino, bet nuo F.I.H.C. laikų Azijos nacionalinės kultūrizmo federacijos vis dar ir šiandien yra prijungtos prie savo šalių nacionalinių sunkiosios atletikos federacijų, todėl per jas gauna valstybinį finansavimą. Juk sunkioji atletika – Olimpinė sporto šaka. Tačiau greitai įvairių šalių sporto ministerijos atsitokės ir pasidomės kas čia vyksta. Pastaruoju metu už gausias valdiškas lėšas I.F.B.B. rengia juokingus pasaulio čempionatus, kuriuose dalyvauja 4-5 šalių atstovai (pav. Lietuvoje, Latvijoje, Azijos čempionatas Indijoje). Neseniai kilo skandalas, kai Ukrainos I.F.B.B. federacijos prezidentas DELIJEVAS IGORIS (Делиев Игорь) buvo apkaltintas pasisavinęs pusę milijono dolerių valdiškų pinigų, skirtų federacijos plėtrai. Dar garsesni skandalai buvo Lenkijoje su I.F.B.B. prezidento RAFAELIO SANTOCHOS pavaduotoju Lenkijos I.F.B.B. federacijos vadovu PAVELU FILEBORNU (Pawel Fileborn).
N.P.C.. ŠIANDIEN. KOLUMBAS SUGRĮŽO.
Iki 1983 metų buvusi JAV sporto ministerijos remiama A.A.U. (Amateur Atletes Union) organizaciją paliko dalis kultūristų. Jiems vadovavo aukščiau minėtas DŽIMAS MANJONAS, įsteigęs savo privačią N.P.C. firmą. Iki tol ilgus metus Amerikos žemyne vyko konkurencinė kova tarp I.F.B.B. bei A.A.U.. I.F.B.B. prezidentas BENAS VEIDERIS su DŽIMU MANJONU susitarimu pasidalino įtaką pasauliniame kultūrizme (čia kaip „Molotovo – Ribentropo paktas“). JAV teritorijoje mėgėjų kultūrizmą užvaldė DŽIMAS MANJONAS, o likusias pasaulio šalis G.A.I.S.F. narė I.F.B.B. federacija. Tuo pačiu metu DŽO VEIDERIS JAV teritorijoje rengė profesionalių kultūristų turnyrus (tame tarpe ir „Olympia“), kurie su sportine I.F.B.B. federacija nieko bendra neturėjo ir dabar neturi. Į DŽO VEIDERIO veiklą DŽIMAS MANJONAS nesikišo – taip buvo susitarta, jam priklausė tik JAV kultūristai mėgėjai. 2015 metais JAV vykusio tarptautinio profesionalų turnyro metu RAFAELIS SANTOCHA  N.P.C. vadovų buvo viešai pažemintas ir išprašytas. Taip nutrūko I.F.B.B. bei N.P.C. ir šiaip nekokia draugystė. Nuo tol N.P.C., laužydama susitarimą su BENU VEIDERIU, agresyviai plinta po įvairias šalis.
Šiuo metu I.F.B.B. bei N.P.C. organizuojami festivaliai yra ne kas kita, kaip „dainų ir šokių šventės“. Taip, jie savo renginius vadina „festivaliais“, ‚savaitgaliais“ ir pan.. N.P.C. su savo „Olympia“ festivaliais, I.F.B.B., slėpdamasi už kadaise turėto ARNOLDO ŠVARCENEGERIO (Arnold Schwarzenegger) autoriteto, su „Arnold Classic“ festivaliais... Kultūristai iš sportininkų pasidarė vieni iš minėtų festivalių „šokėjų ir dainininkų“, tiesiog „trepsėtojai“. Gal ir neblogai, jei jiems tai patinka. Kultūristai festivalių scenose „suka ratelius“ ir didžiuojasi gausiais festivalininkų medaliais, tačiau visa tai – ne sportas. Sugalvokite patys, kaip per tikro sporto prizmę pavadinti tuos N.P.C. bei I.F.B.B. „tūsus“... Kadaise KRISTUPAS KOLUMBAS  (Christopher Columbus) atrado Ameriką ir naiviems indėnams įteigdavo į visokius niekniekius keisti auksą. Šiandien kultūristai labai panašūs į tuos indėnus, iškeitę seniau tarptautinės ir nacionalinės valdžios pripažintą sportą į pasistraksėjimus festivaliuose. Kultūristai lengvai pasitraukė iš komersantais sunaikinto sporto ir pasidavė šarlatanams.
IŠKILŪS TARYBINIŲ LAIKŲ KULTŪRIZMO TEORETIKAI IR PRAKTIKAI.
Analizuojant dabarties situaciją galima teigti, kad praėjusio šimtmečio aštuntojo dešimtmečio „socialistinis“ kultūrizmas buvo labai arti oficialių tarptautinių sporto standartų ir taip galėjo vystytis net iki olimpinio sporto. Kultūristai mąstė, darė išvadas ir siekė tikslo. Minėtiems standartams pagrindus padėjo garsioji „Vilniaus kultūrizmo mokykla“ („Vilnius Body Building School“, «Вильнюсская школа культуризма»), kuriai vadovavo gabūs kultūrizmo teoretikai ir praktikai ČESLAVAS TAMULEVIČIUS (Чеслав Тамулевич) bei VITALIJUS ASOVSKIS (Виталий Асовский). Tuomet varžybų salės lūžo nuo aistringų žiūrovų gausos, o dabar salės tuščios – niekam nebeįdomus primityvus šiuolaikinis kultūrizmas... Dabarties kultūristai apie tai gali tik pasvajoti. „Socialistinio“ kultūrizmo susiliejimas su „Vakarų“ kultūrizmu sugriovė gražias iniciatyvas ir taip negrįžtamai atvedė iki primityvios dabarties bedugnės.
Mes neteigiame, kad kultūristai kvaili. Jie tiesiog negalvoja ir nemato esmės. Apsidairykite ir pradėkite galvoti!
Su tarptautinėmis sporto organizacijomis bei jų istorija galite įvairiomis kalbomis susipažinti tarptautiniame puslapyje www.wff.lt


Attached Files Thumbnail(s)
                   


Messages In This Thread
RE: NEŽINOMI PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJOS PUSLAPIAI - by UGNE_WFF_WBBF_secretary - 11-21-2024, 10:17 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 47 Guest(s)