1978. ISTORINIS „GINTARINIO PRIZO“ TURNYRAS.
NUTYLĖTOS TIESOS.
Kodėl šiandien Dr. EDMUNDAS DAUBARAS (DSc. Edmundas Daubaras) gretinamas su tokiais istoriniais vardais, kaip BENAS VEIDERIS (Ben Weider), OSKARAS HAIDENSTAMAS (Oscar Heidenstam), OSKARAS STEITAS (Oscar State), BOBAS HOFMANAS (Bob Hoffman)? Kodėl Rusijos federacijos žurnalistai Dr. EDMUNDĄ DAUBARĄ vadina „Rusijos kultūrizmo tėvu“(„The Father of Russia Bodybuilding“, «Отец российского культуризма»)?
Priminsime – nuo 1973 metų T.S.R.S. ir socialistinėse šalyse galiojo kultūrizmo draudimas. Kultūristai buvo persekiojami. Dr. EDMUNDUI DAUBARUI rodant iniciatyvą priešintis kultūrizmo draudimui, ypač po 1977 metų naujų T.S.R.S. sporto ministro bei, atatinkamai, Lietuvos TSR sporto ministro, įsakymų toliau persekioti mūsų sportą, be išimties visi to meto T.S.R.S. kultūrizmo organizatoriai nuo Dr.EDMUNDO DAUBARO iniciatyvų kovoti prieš sporto draudimą nusisuko. Visi bijojo persekiojimo. Nė vienas netikėjo Dr.EDMUNDO DAUBARO sėkme.
1977 metų „Gintarinio prizo“ („Amber Prix International“, «Янтарный приз», 1968 – 2025 m., Klaipėda, organizatorius Dr. EDMUNDAS DAUBARAS) turnyras buvo savotiška repeticija tolimesniam Dr. EDMUNDO DAUBARO iššūkiui. 1977 metų varžybos Klaipėdos jūrų prekybos uosto kultūros rūmuose buvo valdžios atžvilgiu nelegalios, tačiau viešos. Pirmą kartą po sporto draudimo T.S.R.S. salė buvo pilna žiūrovų - sportuojantys surinko savo gimines ir draugus.
1978 metų „Gintarinio prizo“ turnyras buvo organizuotas po to, kai Dr. EDMUNDAS DAUBARAS pristatė į Maskvą aukščiausiems T.S.R.S. politiniems organams savo sukurtą ir slapčia darbe atspausdintą peticiją kultūrizmo sportui ginti. Peticija buvo įteikta T.S.R.S. Komunistų partijos Centro Komitetui (Центральный Комитет Коммунистической партии С.С.С.Р.), T.S.R.S. Aukščiausiajai Tarybai (Верховный Совет С.С.С.Р.) bei T.S.R.S. Ministrų Tarybai (Совет Министров С.С.С.Р.), centriniams politiniams laikraščiams „Pravda“ («Правда») bei „Izvestija“ («Известия»). Minėtą peticiją Dr. EDMUNDAS DAUBARAS asmeniškai paliko registruotus visų išvardintų institucijų priimamuosiuose. Peticijos pasekoje politinis leidimas organizuoti 1978 metų „Gintarinio prizo“ turnyrą buvo gautas. Dr. EDMUNDAS DAUBARAS užsimojo dar daugiau. Prisidengdamas „Gintariniu prizu“, sumanė organizuoti „T.S.R.S. kultūrizmo čempionatą“ («Чемпионат С.С.С.Р. по культуризму»). Kaip į tai reaguos valdžia – buvo neaišku. Vis tiek rizikavo darė ir padarė.
DARBAI ĮVERTINTI VATIKANE.
Kaip žinia, Vatikanas yra ne tik pasaulio katalikų centras, bet ir valstybė. 2011 metais Vatikane vyko oficialus Pasaulinės W.F.F. – W.B.B.F. federacijos vadovo DR. EDMUNDO DAUBARO priėmimas, kurio metu Vatikano administracijai buvo pristatyta federacijos veikla. Vatikano administracijos priimamajame, bendraujant su Vatikano Kongregato Prefektu Kardinolu JOZEFU TOMKO (Vatican Congregate Perfect Cardinal J. Em. JOZEF KARDINAL TOMKO), federacijos veikla kultūrizmo draudimo laikotarpiu labai sudomino kardinolą ir buvo nedviprasmiškai įvardinta, kaip disidentinė komunistinės valdžios atžvilgiu. Ypač buvo pabrėžta Dr. EDMUNDO DAUBARO kultūrizmo gynimo peticijos reikšmė ir dėka to draudžiamam sportui iškovota pergalė. Oficialaus susitikimo metu Vatikane Pasaulinės federacijos prezidentas Dr. EDMUNDAS DAUBARAS už sveikatingumo bei profesionalaus sporto vystymą buvo Vatikano Kongregato Prefekto Kardinolo JOZEFO TOMKO apdovanotas Vatikano Pontifiko medaliu (Medaglia Ufficiale di Pontificato di Sua Santita Benedetto XVI, Headquarters State Vatican, Cita del Vaticano, March 29, 2011).
UNIKALI VARŽYBŲ SCENA.
Pradėsime nuo paprastų ir akivaizdžių tiesų. Dabar, rašant „Pasaulio kultūrizmo enciklopedija“ («Энциклопедия всемирного культуризма», «World Bodybuilding Encyclopedia“), teko nuotraukose palyginti visų nuo 1965 iki 1978 metų T.S.R.S. teritorijoje vykusių varžybų scenas bei jų apipavidalinimą. Jei 1977 metų „Gintarinio prizo“ turnyro scena dar galėjo varžytis su 1972 metų Taline (Estijos TSR) vykusio 2-jo „Georgo Tenno memorialo“ („Georg Tenno Memorial“, «Мемориал Георга Тенно», 1971 – 1924, Tallinn, Estonian SSR, organizatorius Inaras Mardo, Иннар Мардо) scena, tai 1978 metų „Gintarinio prizo“ turnyro scena savo dydžiu, apipavidalinimu T.S.R.S. buvo tokia pirma, unikali ir niekuo dar ilgai nepakartota.
Ar kas nors matė iki 1978 metų tarptautinio „Gintarinio prizo“ varžybų tokią sceną, kokia buvo Klaipėdoje? Centre kabojo dekoracija su JAV kultūristo FRENKO ZEINO (Frank Zane) atvaizdu T.S.R.S. žemėlapio fone. Užrašas – „T.S.R.S. pirmenybės“ («Первенство С.С.С.Р.»). Iš abiejų kraštų dekoracijos pagal scenos kraštus stovėjo visų penkiolikos T.S.R.S. nacionalinių respublikų vėliavos. Medaliai, diplomai ir prizai buvo su užrašais – „T.S.R.S. čempionatas“ («Чемпионат С.С.С.Р.»). To iki 1978 metų varžybų Klaipėdoje T.S.R.S. sporto istorijoje dar nebuvo. Iš kur Dr. EDMUNDUI DAUBARUI atsirado tiek drąsos? Juk tai buvo dar vienas Dr. EDMUNDO DAUBARO iššūkis T.S.R.S. politinei valdžiai.
PARAMOS NEBUVO. KULTŪRISTAI MIEGOJO PIONIERIŲ STOVYKLOJE.
Varžybų niekas nerėmė ir nefinansavo. Kitaip ir būti negalėjo... Visa darbinė grupė – Dr. EDMUNDAS DAUBARAS pats, jo uošvienė, žmona ir Dr. DMUNDO DAUBARO vadovaujamo sporto klubo sportininkai. Į varžybas atvykusius sportininkus geranoriškai priėme Girulių pajūryje įsikūrusi geležinkeliečių pionierių stovykla – vasaros sezonas dar nebuvo prasidėjęs. Didžiulę dekoraciją scenai Dr. EDMUNDO DAUBARO uošvienė pasiuvo iš vaikų vystyklų, o dabar žinomas Baltarusijos dailininkas OLEGAS ISAJEVAS (Олег Исаев) pagal Dr. EDMUNDO DAUBARO projektą sukūrė vaizdus ir užrašus. Prizus neoficialiam “T.S.R.S. čempionatui” ne darbo valandomis gamykloje slapta nuo administracijos padarė Klaipėdos kultūristas OLEGAS SEROVAS (Олег Серов). Medalius ir diplomus padarė Klaipėdos dailės kombinato darbuotojai. Su jais teko atsiskaityti Dr. EDMUNDO DAUBARO asmeninėmis lėšomis.
INFORMACIJA.
Išsamesnė informacija globaliame tarptautiniame interneto puslapyje www.wff.lt, skaitykite forumą.
SOCIALISTINIO PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJA.
PIRMAS STRAIPSNIS. ĮŽANGA.
Toliau vyksta darbas rašant “Pasaulinę kultūrizmo enciklopediją” (“World Bodybuilding Encycliopedia”, «Энциклопедия всемирного культуризма»). Visuotinos rašytos kultūrizmo sporto istorijos niekas iki šiol nėra parašęs. Egzistuoja tik fragmentiški dėstymai, dažnai tendencingi. Pav. neseniai Rusijos Federacijoje buvo išleista knyga apie buvusį Rusijos kultūrizmo federacijos prezidentą praeities garsų kultūriztą VLADIMIRĄ DUBININĄ (Владимир Дубинин). Tačiau jis po pralaimėjimo 1974 metų “Georgo Tenno memoriale” (“Georg Tenno Memorial”, «Мемориал Георга Тенно», 1971 - 2024 m.) iki 1986 metų tarptautinio “Gintarinio prizo” (“Amber Prix International”, «Янтарный приз», 1968 - 2025 m.) turnyro visiškai nutraukė ryšius su sportu, jame nedalyvavo ir juo nesidomėjo. Be to, iki 1987 metų VLADIMIRAS DUBININAS buvo tik sportininkas ir treneris ir niekuo T.S.R.S. organizacinėje veikloje nepasireiškė. Tai kas gali būti VLADIMIRO DUBININO knygoje parašyta apie laikotarpį, kuriame jo visiškai nebuvo? Panaši situacija ir su kitais “istorijos rašytojais”.
Praėjusiame šimtmetyje pasaulis ilgą laiką politiškai buvo padalintas į “Vakarų” (kapitalistinį) bei “Rytų” (socialistinį). Taip pat ir sportas, taip pat is kultūrizmas. Jei “Vakarų” kultūrizmo istorija kažkaip I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) federacijos fone dar epizodiškai nušviečiama, tai apie “Rytus” nėra jokios informacijos - tik “vieni vėjai”. Kažkas skelbiasi socialistinio pasaulio “didžiais čempionais”, kažkas ypatingais “veikėjais”.
Daugelio svarbiausių įvykių tiek Lietuvoje, tiek T.S.R.S., tiek socialistiniame ir kapitalistiniame mūsų sporto pasaulyje liudininku bei aktyviu dalyviu buvo klaipėdietis Dr. EDMUNDAS DAUBARAS (DSc. Edmundas Daubaras). Turėdamas Viniaus valstybinio universiteto filologijos ir teisės išsilavinimą, Dr. EDMUNDAS DAUBARAS, lyginant su visais to meto socialistinio pasaulio kultūrizmo vadovais, sportininkais, turėjo ir kitas galimybes - asmeniškai buvo tarptautinių kultūrizmo įvykių sukūryje, nemenkai pats asmeniškai tuos įvykius įtakojo, asmeniškai pažinojo visus to meto pasaulio kultūrizmo autoritetus - tarptautinių kultūrizmo organizacijų vadovus I.F.B.B. prezidentą kanadietį BENĄ VEIDERĮ (Ben Weider), W.A.B.B.A. (World Amateur Body Buuilding Association) prezidentą prancūzą SERŽĄ NUBRETĄ (Serge Nubret), N.A.B.B.A. (National Amateur Body Building Association) prezidentą britą OSKARĄ HAIDENSTAMĄ (Oscar Heidenstam).
Nuo socialistinio pasaulio žlugimo praėjo beveik keturiasdešimt metų. Apie tuos laikus aplinkui sklando gandai ir pasakos, tačiau vienaip ar kitaip laikas viską ir visus sustato į savo vietas. Mes tam padėsime.
Dažnaiusiai minime iškilius sportininkus, jų pergales varžybose. Tačiau sportą kuria ir vysto visiškai ne sportininkai, o išskirtiniai organizatoriai bei vadovai, kurie dažniausiai lieka savo sporto istorijos šešėlyje. Atrodo sportininkas pats ėmė ir išdygo iki didžiausių aukštumų, tačiau kad tapti čempionu, jam reikėjo kvalifikuoto trenerio patarimų, kažkam dėl šio sportininko pergalės reikėjo varžybas organizuoti, o kad tapti įžymiu sportininku, kažkam reikėjo iškovoti sportui pripažinimą bei atatinkamai tai plačiai viešinti. Be pripažinimo ir viešinimo jokio sportininko niekas nežinos.
Straipsnis bus kapitalistinio pasaulio fone savotiškomis socialistinio pasaulio kultūrizmo tezemis. Kol minėtos enciklopedijos darbai tęsiasi, stengsimės metams baigiantis išleisti atskirą knygą apie unikalų socialistinio pasaulio kultūrizmą.
Išsamesnė informacija tarptautiniame puslapyja www.wff.lt
2025.TARPTAUTINĖS NAUJIENOS IŠ LENKIJOS.
MAREKAS CYLIUS.
Pasaulinės W.F.F. - W.B.B.F. (World Fitness Federation, World Body Building Federation) federacijos prezidentui Dr. EDMUNDUI DAUBARUI (DSc. Edmundas Daubaras) oficialiai lankantis Lenkijos Respublikoje, Tarnogorsko tarybos sesijos metu (Rada Powiatu Tarnogórskiego) už išskirtinę altyvią visuomeninę veiklą Pasaulinės federacijos “Tarptautiniu Garbės Aukso Medaliu” (“International Honour Gold Medal”) buvo iškilmingai buvo apdovanotas Tarnogorsko vadovas MAREKAS CYLIUS (Marek Cyl).
MAREKO CYLO pasisakymas:
“Takie wyróżnienia, jak te, które otrzymałem z rąk Pana DSc Edmundas Daubaras Prezydenta WFF - WBBF International, podczas poniedziałkowej uroczystej Sesji Rady Powiatu Tarnogórskiego, motywują mnie jeszcze bardziej do działania na rzecz propagowania zdrowego trybu życia, krzewienia kultury fizycznej oraz promowania i wspierania sportu, szczególnie śród dzieci i młodzieży w Gminie Świerklaniec”.
Teksto vertimas: “Tokios garbės, kokios gavau iš pono WFF - WBBF International ir prezidento DSc Edmundas Daubaras pirmadienio oficialioje Tarnogóra apygardos tarybos sesijoje, dar labiau motyvuoja mane dirbti už sveikos gyvensenos propagavimą, kūno kultūros skatinimą ir sporto skatinimą, ypač tarp vaikų ir paauglių Swierklaniec komunoje”.
Daigiau informacijos rasite tarptautiniame puslapyje www.wff.lt
PASAULIO KULTŪRIZMO ENCIKLOPEDIJA.
KAS YRA N.A.B.B.A.? DAROME IŠVADAS.
N.A.B.B.A. ASOCIACIJOS ISTORIJA.
Pamažu rengiant medžiagą trečiam “Pasaulinės kultūrizmo enciklopedijos” (“World Boybuilding Encyclopedia”, «Энциклопедии всемирного культуризма») tomui, tęsiame tarptautinių kultūrizmo organizacijų istorijos aprašymus. Iki žlungant Socialisteinei sistemai, buvo paprasta - I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) nuo 1971 iki 1998 metų atstovavo oficialiai pripažintą sportą, o N.A.B.B.A. (National Amateur Body Building Association) nuo 1950 metų reprezentavo niekieno niekad oficialiai nepripažintą kultūrizmą. Artimiausiu metu atskirais prieštaringais straipsniais pakalbėsime ir apie N.A.B.B.A. asociaciją. Sužinosite, ko net nenumanėte...
N.A.B.B.A. ASOCIACIJOS PRADŽIA.
BOBAS HOFMANAS ATVEŽĖ KULTŪRIZMĄ Į LONDONĄ.
Nuo 1947 iki 1969 metų oficialiam pasaulio kultūrizmo sportui vadovavo tarptautinė federacija F.I.H.C. (Federation Internationale Halterophile et Culturiste), kuri buvo Olimpinio komiteto (I.O.C., International Olympic Committee) narė. Didžia dalimi amerikiečio BOBO HOFMANO (Robert Collins Hoffman, 1898 - 1985 m.) dėka 1947 metais F.I.H.C. JAV surengė pirmą kultūrizmo “Universe” turnyrą. 1948 metais, pritariant I.O.C., vėl BOBO HOFMANO dėka Londone vykusių Olimpinių žaidynių metu buvo surengtas antrasis F.I.H.C. “Universe” turnyras. Be BOBO HOFMANO 1948 metais F.I.H.C. turnyro organizatoriais buvo B.A.W.L.A. (British Amateur Weight Lifting Association) ir vietinio žurnalo “Health and Strengh” redakcija. Įkvėpti F.I.H.C. veiklos, britai 1950 metais įsteigė N.A.B.B.A. asocioaciją (pavadinimą kopijavo iš B.A.W.L.A.) ir organizavo pirmą jau savo “Universe” turnyrą. Vis tiek, iki F.I.H.C. 1969 metais nutraukus vadovavimą oficialiam pasaulio kultūrizmo sportui, N.A.B.B.A. ir privati .I.F.B.B. komercinė firma niekaip negalėjo pretenduoti į oficialų pripažinima ir liko “už borto”...
PRABĖGOM PER N.A.B.B.A..
Federacijoje kas svarbiau - sportininkai ar vadovai ir organizatoriai? Aišku, vieni be kitų yra beraikšmiai. Tačiau mes daugiau akcentuojame federacijų vadovus, nes tie patys sportininkai beveik tuo pačiu metu laisvai dalyvauja įvairiose federacijose ir todėl negali būti konkrečiu federacijos veidu.
BOBO HOFMANO F.I.H.C. ir A.A.U. (Amateur Athletes Union) amerikiečiai ilgus metus dominavo N.A.B.B.A. “Mr. Universe” varžybose. Dar ilgai BOBO HOFMANO dėka JAV kultūristai kasmet vyko į N.A.B.B.A. “Mr. Universe” turnyrą ir niekas iš europiečių jiems negalėjo priešintis - amerikiečiams nebuvo lygių. Pagrindinė priežastis - amerikiečiai per sunkiąją atletiką pirmieji įsisavino steroidus ir juos puikiai panaudojo praktikoje.
Praėjusio šimtmečio devintame dešimtmetyje britas OSKARAS HAIDENSTAMAS (Oscar Heidenstam) tapo ryškiu N.A.B.B.A. asociacijos lyderiu ir vadovu. Būtent tuo metu Dr.EDMUNDAS DAUBARAS pradėjo su juo susirašinėti, keistis informacija. Baigiantis 1990 metams bendraujant su Dr. EDMUNDU DAUBARU Niu Jorke (JAV), I.F.B.B. prezidentas BENAS WEIDERIS (Ben Weider) atsisakė palaikyti Lietuvos Respublikos Nepriklausomybę. BENAS VEIDERIS atsisakė, apeinant T.S.R.S. sporto minsteriją (“U.S.S.R. Ministry of Sport”), Lietuvos kultūristus priimti į savo federaciją, todėl Dr. EDMUNDAS DAUBARAS nusprendė su geriausiais šalies kultūristais dalyvauti N.A.B.B.A. asociacijos veikloje.
Viskas atrodė be galo optimistiška - pirmyn į laisvę... Tuo metu žinios apie tarptautines kultūrizmo organizacijas buvo nulinės ir jas teko per du dešimtmečius tiesiog jėga traukti iš tų organizacijų vadovų. Kaip pasirodė - tose tarptautinėse organizacijose buvo ir iki šiol tebėra taug tuštumos ir melo. Tiesiog mes esame vienintėliai, kuria sako tiesą apie minėtas organizacijas.
Taip lietuviai pateko į 1991 metų N.A.B.B.A. Europos čempionatą Epinalyje (Prancūzija), kur klaipėdietė NATALIJA MURNIKOVIENĖ ir šiaulietis ROLANDAS BUČINSKAS tapo pirmais Nepriklausomos Lietuvos sporto istorijoje Europos čempionais. Tuo metu kita, ROMANO KALINAUSKO vadovaujama, Lietuvos TSR kultūrizmo federacija toliau dainavo dainas T.S.R.S. ir apie Nepriklausomos Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės palaikymą net minčių neturėjo.
N.A.B.B.A. VIENA, O N.A.B.B.A. PREZIDENTAI TRYS.
1991 metais po OSKARO HAIDENSTAMO mirties N.A.B.B.A. asociacijai beveik du dešimtmečius vadovavo AIVANAS DANBARAS (Ivan Dunbar). Jis buvo ištikimas N.A.B.B.A. organizacijai, tačiau vadovas nebuvo stiprus. Būtent dėl tos priežasties 1999 metais atsitiko tai, kad vienu metu N.A.B.B.A. asociacijai ėmė vadovauti trys “N.A.B.B.A. prezidentai” - AIVANAS DANBARAS, vokietis KLAUSAS HOFMANAS (Klaus P.J. Hoffmann) ir australas DŽO LOPESAS (Joe Lopez). Įdomu buvo stebėti, kai visi trys prezidentai tarpusavyje varžėsi, kuris pirmas iš nacionalinių federacijų vadovų paims metinį nario mokestį. Kai reikėjo antspauduoti komandiruotes bei varžybų protokolus (Lietuvos Respublikos N.A.B.B.A., Lietuvos Nacionalinė Kultūrizmo Asociacija, buvo oficialiai registruota ir į varžybas vykdavo kaip į komandiruotę), N.A.B.B.A. vadovai išsisukinėjo. “Prirėmus AIVANĄ DANVARĄ prie sienos”, pasirodė - N.A.B.B.A. registruota kaip visuomeninis klubas ir “N.A.B.B.A. asociacijos” realiai tokios nebuvo. Taip tęsėsi, kol Rusijos Federacijos N.A.B.B.A. atstovai nepadovanojo N.A.B.B.A. vadovams nelegaliai pagamintą netikrą antspaudą. Reikalai susitvarkė... Trys N.A.B.B.A. prezidentai nuolatos tarpusavyje varžėsi ir dažnai kiekvienas jų ppraše Dr. EDMUNDO DAUBARO palaikymo prieš kitus.
N.A.B.B.A. SKANDALINGAI SKILO. DVI N.A.B.B.O.S..
Baigiantis dvidešimtam šimtmečiui N.A.B.B.A. organizacojoje aktyviai reiškėsi australas DŽO LOPESAS. Jis siekė būti vienvaldžiu N.A.B.B.A. lyderiu ir dažnai konfliktavo su vokiečiu KLAUSU HOFMANU bei airiu AIVANU DANBARU. 1999 metų N.A.B.B.A. pasaulio čempionatas vyko Austrijoje. Čempionato metu buvo organizuotas tarptautinis kongresas. Prie įtampos tarp N.A.B.B.A. vadovų prisidėjo dar ir tai, kad N.A.B.B.A. iždininkas TONIS SALIVANAS (Tony Sullyvan) pasisavino N.A.B.B.A. iždą ir pasislėpė. Kalbėti dėl konfliktinės situacijos KLAUSAS HOFMANAS ir AIVANAS DANBARAS nedrįso, todėl paprašė Dr. EDMUNDO DAUBARO N.A.B.B.A. nariams paaiškinti susidariusią situaciją. Dr. EDMUNDAS DAUBARAS dažnai N.A.B.B.A. kongresuose kalbėdavo valandų valandas, todėl nesunkiai tai padarė ir šį kartą. Kilusios sumaišties metu australas DŽO LOPESAS pareiškė, kad jis su eile N.A.B.B.A. šalių - narių palieka Anglijos N.A.B.B.A. ir steigia savąją “N.A.B.B.A. International”. Per sekančius kelis metus nauja “N.A.B.B.A. International” Ispanijoje spėjo organizuoti keletą N.A.B.B.A. “Mr. Universe” turnyrų, kol DŽO LOPESAS buvo apkaltintas narkotikų kontrabanda ir sulaukė teismo. Taip “N.A.B.B.A. International” gana greitai užbaigė savo “garbingą” istoriją.
KAS YRA N.A.B.B.A.? DAROME IŠVADAS.
Po OSKARO HAIDENSTAMO (Oscar Heidenstam) mirties 1991 metais tarp N.A.B.B.A. organizacijos vadovų nebuvo nė vienos ryškios asmenybės. N.A.B.B.A. niekados neturėjo ambicingų tiklų, kažkokių siekų į ateitį. Tiesiog plaukiojo savo vandenėlyje, trepsėjo ir dabar trepsi vienoje vietoje ir tik tiek.
Pradėjusi savo kelią kaip oficialiai nepripažinta kultūrizmo organizacija, tarptautinė N.A.B.B.A. struktūra iki šiol tokia ir išlieka. Tačiau - iš kelių dešimčių šiandien egzistuojančių tarptautinių kultūrizmo federacijų N.A.B.B.A. yra liudijanti garbingiausią ilgą sporto istoriją organizacija. 1998 metais Tarptautiniam Olimpiniam Komitetui (International Olympic Committee, I.O.C.) atsisakius remti kultūrizmo soportą ir triukšmingai pašalinus iš pretendentų į sportą I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) federaciją, o dar ir 2023 metais užsidarius G.A.I.S.F. (Global Association of International Sports Federations) organizacijai, šiandien N.A.B.B.A. juridine prasme susilygino su I.F.B.B. federacija. Aišku, I.F.B.B., dėka buvusių socialistinių šalių sporto ministerijų abejingumo kultūrizmui, vis dar žaidžia “oficialumo žaidimus”, tačiau greitai valdininkais susivoks apgaunami ir savo klaidas ištaisys. Apie kitas gausiais tarptautines “zuikių” federacijas geriau net nekalbėti. Kam jos reikalingos, kokie jų tikslai? Kur jos veda? Tiesiog chaosas kultūristų smegenyse, vaikų žaidimai.
Daugiau informacijos tarptautiniame puslapyje www.wff.lt
NIEKAS NEATSIRANDA TUŠČIOJE VIETOJE.
ANTRASIS STRAIPSNIS. KULTŪRIZMO SPORTO PRADŽIA.
Praleisime praėjusio šimtmečio pradžios pirmuosius tarptautinius kultūrizmo įvykius, nes tuomet kultūrizmas nebuvo sportu. Tai buvo tiesiog entuziastų laiko praleidimas.
Kalbant apie kultūrizmo, kaip sporto, pradžią, žvilgsnis krypsta į JAV. Kol nebuvo sporto ministerijos, JAV visas sporto šakas kuravo 1888 metais įsteigta “Mėgėjiška atletų sąjunga” (“Amateur Athletes Union”, A.A.U.). A.A.U. kuravo ir tuo metu jau Olimpinę sporto šaką sunkiąją atletiką. Nuo pat pradžių pasaulyje sunkiajai atletikai vadovavo Tarptautinio Olimpinio Komiteto (I.O.C., International Olympic Committee) narė tarptautinė F.I.H.C. (F.I.H. ėmus valdyti pasaulio kultūrizmą, pavadinimas pakito į F.I.H.C., Federation Internationale Halterophile et Culturisme) federacija, kurioje nemenką vaidmenį vaidino “Amerikos sunkiosios atletikos tėvu” vadinamas BOBAS HOFMANAS (Robert Collins Hoffman, 1898 - 1985 m.). BOBAS HOFMANAS užsiėme maisto papildų ir treniruoklių gamyba, sporto žurnalų leidyba ir prekyba. Savo gamybos maisto papildus, treniruoklius ir žurnalus BOBAS HOFMANAS platino per įvairių šalių nacionalines sunkiosios atletikos federacijas, ko negalėjo padaryti nė vienas kitas konkurentas - pavyzdžiui, privačios I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) firmos savininkas kanadietis BENAS VEIDERIS (Ben Weider).
BOBAS HOFMANAS siekė oficialaus kultūrizmo sporto pripažinimo.
1947. PIRMASIS KULTŪRIZMO “MR. UNIVERSE” TURNYRAS.
Nuo 1939 metų pradėjusi kasmet organizuoti JAV nacionalinį kultūrizmo čempionatą, pavadintą “Mr. America”, BOBO HOFMANO dėka A.A.U. ryžosi oficialiai pristatyti pasauliui ir įteisinti kultūrizmo sportą.
1947 metais Filadelfijoje (JAV) vyko Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos F.I.H. (Federation Internationale Halterophile) pasaulio sunkiosios atletikos čempionatas ir tarptautinis kongresas. BOBO HOFMANO pastangomis F.I.H. tarptautiniame kongrese priėmė nutarimą greta sunkiosios atletikos vadovauti dar ir pasauliniam kultūrizmo sportui bei rengti oficialias tarptautinės kultūrizmo varžybas. Kultūrizmas tapo ne tik sporto šaka, bet dar iškart per F.I.H.C. sulaukė oficialaus pripažinimo ir perspektyvos į bendradarbiavimą su tarptautinių Olimpiniu Komitetu. Taip iškart po kongreso Filadelfijoje buvo organizuotas pirmasis tarptautinis F.I.H.C. “Mr. Universe” turnyras. Absoliučiu varžybų nugalėtoju tapo BOBO HOFMANO auklėtinis amerikietis STVIVAS STANKO (Steve Stanko). Tai buvo istorinis įvykis ir istorinė pergalė.
1948. ANTRASIS KULTŪRIZMO “MR. UNIVERSE” TURNYRAS.
“Olimpiniais metais” F.I.H. sunkosios atletikos pasaulio čempionatai nebuvo organizuojami. Kaip organizuoti planuotą F.I.H. kultūrizmo “Mr. Universe” turnyrą? BOBUI HOFMANUI kilo idėja organizuoti antrąjį F.I.H. kultūrizmo “Mr. Universe” turnyrą 1948 metų Londono Olimpinių žaidynių metu. Juk F.I.H. buvo Tarptautinio Olimpinio Komiteto narė. Tam buvo pasitelkta Britanijos sunkiosios atletikos asociacija B.A.W.L.A. (British Amateur Weight Lifting Association), kuriai vadovavo OSKARAS STEITAS (Oscar State). B.A.W.L.A. per Britanijos Imperijos kolonijų sunkiosios atletikos asociacijas į kultūrizmo “Mr. Universe” varžybas sukvietė įvairių šalių sportininkus, o BOBAS HOFMANAS atvežė JAV kultūristus. “Mr. Universe” varžybas stebėti atėjo 1800 žiūrovų, o turnyro metu surinktos lėšos atiteko B.A.W.L.A. asociacijai. Talkinti varžybose B.A.W.L.A. pasikvietė britų kultūrizmo žurnalo “Sveikata ir jėga” (“Health and Strength”) redakciją. Po eilės atrankinių atkrentamųjų etapų į “Mr. Universe” finalą pateko prancūzas ANDRE DRAPAS (Andre Drapp) bei amerikiečiai STIVAS RIVSAS (Steve Reeves) ir BOBO HOFMANO auklėtinis DŽONAS GRIMEKAS (John Grimek). Absoliučiu nugalėtoju tapo DŽONAS GRIMEKAS. Per apdovanojimą prie mikrofono STIVAS RIVSAS pasakė, kad “Džonas Grimekas yra visų laikų geriausias pasaulio kultūristas” (“John Grimek is the greatest bodybuilder who ever lived“).
1950. PIRMASIS N.A.B.B.A. KULTŪRIZMO “MR. UNIVERSE” TURNYRAS.
1950 metais žurnalo “Sveikata ir jėga” (“Health and Strength”) redakcija inicijavo B.A.W.L.A. pavyzdžiu nacionalinės kultūrizmo asociacijos N.A.B.B.A. įkūrimą. Pasak buvusio N.A.B.B.A. prezidento AIVANO DANBARO (Ivan Dunbar), N.A.B.B.A. juridiškai buvo registruiota visuomeninio klubo statusu. Tais pačiais 1950 metais N.A.B.B.A. Londone organizavo pirmąjį “Mr. Universe” turnyrą. Absoliučiu turnyro nugalėtoju tapo STIVAS RIVSAS. Toliau Tarptautinio Olimpinio komiteto narė F.I.H.C., du dešimtmečius oficialiai vadovavusi pasaulio kultūrizmo sportui, tęsė “Mr. Universe” tradicijas, o N.A.B.B.A. “Mr. Universe”, kaip ir brolių DŽO ir BENO VEIDERIŲ (Joe and Ben WEIDER brothers) komercinė I.F.B.B. firma, nuėjo individualiu keliu, tolimu nuo oficialaus pripažinimo.
VISAS STRAIPSNIS ir išsamesnė informacija tarptautiniame puslapyja www.wff.lt
KAS T.S.R.S. MĄSTĖ IR VEIKĖ TARPTAUTINIU LYGIU?
ASMENYBĖS VAIDMUO KULTŪRIZME IR GYVENIME.
Žmogaus asmenybę apsprendžia daug faktorių. Vienas jų – iš kokių pozicijų ir kokiu masteliu žmogus vertina įvykius. Be abejo, kalbėsime apie kultūristus. Sportininkas, klubo treneris, organizatorius mato ir vertina skirtingai. Sporto istorikai varto tuos pačius dokumentus, naudojasi tais pačiais šaltiniais, tačiau viską vertina ir mato skirtingai. Toliau galime gilintis, ar tai buvo vietinio, ar tarptautinio lygio atstovas. Tarptautinio lygmens specialistas turi galėti pakilti virš laikmečio ir pažvelgti į įvykius iš paukščio skrydžio, kitaip jam bus neįmanoma susigaudyti įvykiuose.
Kultūrizmo kūrimosi pradžioje ir sporto draudimo metais T.S.R.S. plačiai mąstančių buvo vienetai. O ir organizatorių buvo nedaug. Tarptautiniuose renginiuose Baltijos šalyse dalyvavę kultūristai mastė siaurai. R.T.F.S.R. atstovas JEVGENIJUS KOLTUNAS (Евгений Колтун) iš Tiumenės iki šiol aukščiau sporto klubo vadovo lygmens nepakilo, lygiai, kaip ir Kaliningrado klubo treneris JURIJUS SMOLIAKOVAS (Юрий Смоляков), lygiai, kaip ir T.S.R.S. čempionas iš Severodvinsko ALEKSANDRAS LEMECHOVAS (Александр Лемехов), kaip ir Leningrado kultūristas VLADIMIRAS DUBININAS (Владимир Дубинин). Latvijos TSR tokiu buvo FELIKSAS SAJKOVSKIS (Феликс Сайковский), o Lietuvos TSR tokiais buvo visi to meto aktyvūs kultūristai. Be paminėtųjų, kultūrizmo draudimo metais daugiau T.S.R.S. aktyvių kultūristų nebuvo. Išimtimi galime įvardinti T.S.R.S. kultūrizmo federacijos generalinį sekretorių ROMANĄ KALINAUSKĄ (Романас Калинаускас), kuris egoistiškai ambicingai stengėsi visus ir viską valdyti, tačiau tai vyko per nuolatines intrigas, apgaulę bei savo bendražygiu išnaudojimą ir skundimą politinei valdžiai. Nemokėdamas nė vienos užsienio kalbos, ROMANAS KALINAUSKAS visados buvo atskirtas nuo išorinio pasaulio, nesusigaudė tarptautiniuose mūsų sporto procesuose. Kita išskirtine išimtimi buvo Estijos TSR atstovas INARAS MARDO (Иннар Мардо, 1946 – 2002 m.). Tačiau jis savo veikla apsiribojo Estijos TSR ir net nepretendavo įtakoti T.S.R.S. kultūrizmo. Beveik reguliariai organizuojami tarptautiniai „Georgo Tenno memorialo“ („Georg Tenno Memorial“, «Мемориал Георга Тенно», 1971 – 1989 m., Tallinn, Estonian SSR) renginiai savaime iškėlė INARĄ MARDO virš kitų T.S.R.S. organizatorių, nes daugiau tokių neatsirado. Trečiu tarptautinio lygio organizatoriumi buvo Dr. EDMUNDAS DAUBARAS (DSc. Edmundas Daubaras). Jis kultūrizmo draudimo ir persekiojimo 1974, 1975, 1976, 1977 metais Klaipėdoje organizavo nelegalias komunistinės valdžios atžvilgiu „Gintarinio prizo“ („Amber Prix International“, «Янтарный приз», 1968 – 2023 m.) varžybas. Keletą metų, intensyviai susirašinėjęs su T.S.R.S. sporto ministerija (U.S.S.R. Goskomsport, Госкомспорт С.С.С.Р.), Dr. EDMUNDAS DAUBARAS sulaukė T.S.R.S. sporto ministro neigiamo atsakymo į savo laiškus, ginančius kultūrizmo sportą. Tuomet Dr. EDMUNDAS DAUBARAS, vienintelis iš visos T.S.R.S., išdrįso sukurti ir parašyti kultūrizmo gynimo peticiją ir, rizikuodamas savo ir savo šeimos ateitimi, minėtą peticiją asmeniškai nuvežti į T.S.R.S. sostinę Maskvą. Maskvoje Dr. EDMUNDAS DAUBARAS peticiją įteikė aukščiausiems T.S.R.S. politinės valdžios organams - T.S.R.S. Komunistų partijos centro Komitetui (Центральный Комитет Коммунистической партии С.С.С.Р.), T.S.R.S. Aukščiausiajai Tarybai (Верховный Совет С.С.С.Р.), T.S.R.S. Ministrų Tarybai (Совет Министров С.С.С.Р.), centriniams politiniams dienraščiams „Pravda“ („Правда») ir „Izvestija“ («Известия»). Dokumentai buvo palikti ir registruoti minėtų organizacijų priimamuosiuose, kol po kurio laiko politinės T.S.R.S. jėgos leido Dr. EDMUNDUI DAUBARUI Klaipėdoje organizuoti „Gintarinio prizo“ turnyrą.
Lyderiai stabilumo nemėgsta. Bet kurios srities lyderis pasižymi drąsa ir atsakomybe. Jie visada siekia rezultato ir nesvarsto, kad nepavyks. Rezultato siekimas – kiekvieno lyderio varomoji jėga. Tuo tarpu dauguma tenkinasi tyliu buvimu ir ramybe. Tai kas gi buvo tikrais T.S.R.S. kultūrizmo lyderiais? Panašiai vienodu keliu su Dr. EDMUNDU DAUBARU ėjo jo ilgamečiai užsienio bičiuliai ir bendražygiai - I.F.B.B. federacijos prezidentas kanadietis BENAS VEIDERIS (International Federation of Body Builders, President Ben Weider), N.A.B.B.A. asociacijos prezidentas anglas OSKARAS HAIDENSTAMAS (National Amateur Body Building Association, President Oscar Heidenstam, W.A.B.B.A. asociacijos prezidentas prancūzas SERŽAS NUBRETAS (World Aamteur Body Building Association, President Serge Nubret) bei tarptautinės F.I.H.C. federacijos (F.I.H.C., Federation Internationale Halterophile et Culturiste) generalinis sekretorius OSKARAS STEITAS (General Secretary F.I.H.C. Oscar State).
Užsienio kalbų nemokėjimas ribojo INNARO MARDO galimybes, tačiau Dr. EDMUNDAS DAUBARAS su juo šiuo klausimu visada rasdavo bendrą kalbą, jam padėjo. ROMANAS KALINAUSKAS, kuris nemokėjo nė vienos užsienio kalbos, daugiau tarp kultūristų kėlė sumaištį ir orientavosi vienareikšmiai tik į Maskvoje įsikūrusią T.S.R.S. sporto ministeriją (Министерство спорта С.С.С.Р., Госкомспорт С.С.С.Р.), o konkrečiau, į T.S.R.S. sunkiosios atletikos federaciją („Федерация тяжёлой атлетики С.С.С.Р.“). Tačiau ko pozityvaus kultūrizmo draudimo laikotarpiu buvo galima tikėtis iš T.S.R.S. sunkiosios atletikos federacijos? Nieko.
Tuo tarpu, Dr. EDMUNDAS DAUBARAS, Vilniaus valstybiniame universitete dar besimokydamas anglų ir vokiečių filologijos, ne kartą bandė bendrai veiklai apjungti Vilniaus miesto sporto klubus. Niekas kitas Vilniuje to nedarė ir net nebandė.
Lengva postringauti, kai ledai pralaužti, kliūtys pašalintos ir kultūrizmo traukinys rieda iš inercijos. O tuomet išdrįsusių kovoti dėl kultūrizmo ateities net su aukščiausia politine T.S.R.S. valdžia neatsirado nė vieno. Tik vienas Dr. EDMUNDAS DAUBARAS. Šiandien, sulaukę senatvės, neretas „tų dienų veteranas“ socialiniuose tinkluose prašosi „į draugus“ pas Dr. EDMUNDĄ DAUBARĄ. Gražu, bei kur jie buvo sportui lemtingais metais, kai reikėjo dirbti, kovoti ir rizikuoti?
Per penkis dešimtmečius trunkančią Dr. EDMUNDO DAUBARO organizacinę veiklą buvo daug „padėjėjų“, „pavaduotuoju“. Neretas ne tik galvojo, bet ir pabandė užimti Dr. EDMUNDO DAUBARO vietą, bandė, kaip jie patys sako, „daryti, kaip daro Dr. EDMUNDAS DAUBARAS“. Nė vienam nieko doro nesigavo.
Audringa Dr. EDMUNDO DAUBARO veikla daugeliui nepatiko, ypač, kai šiam sekėsi pasiekti rezultatų. Nenorėdamas veltis į tarpusavio rietenas, jau turėdamas Vilniaus valstybiniame universitete įgytą germanų filologijos specialybę, Dr. EDMUNDAS DAUBARAS 1979 metais dar kartą įstojo į Vilniaus valstybinį universitetą, šį kartą studijuoti teisės. Ir vėl jam pavyko. Lygiai tokia pati gyvenimiška paralelė nutiko ir su INARU MARDO, kuris po 1979 metais lietuvių sukurstytų intrigų bei perversmo Estijos nacionalinėje kultūrizmo federacijoje, palūžo ir nebeatsikėlė. Buvo atskiri baldymai sugrįžti, tačiau jų negalima pavadinti sėkmingais. Pavyduoliai sužlugdė INARĄ MARDO, o patys, užėmę jo vietą, nieko reikšmingesnio iki šiol nepasiekė. Ši informacija paremta INARO MARDO laiškais Dr. EDMUNDUI DAUBARUI.
Klaipėda visada buvo ir dabar yra „atskira respublika“. Tiek Lietuvoje, tiek T.S.R.S., tiek ir dabar jau tarptautiniame lygyje. Taip buvo ir juridiškai, ir pagal visuomeninį statusą, ir pagal vertinimą bei bendradarbiavimą su įvairių šalių lyderiais, tarptautinių organizacijų vadovais.
Dr. EDMUNDO DAUBARO lyderystė išliko visam jo gyvenimui ir atvedė į vadovavimą tarptautinei W.F.F. – W.B.B.F. organizacijai (World Fitnes Federation, World Body Building Federation), kuri šiandien vienija nacionalines kultūrizmo organizacijas iš šimto keturiasdešimties šalių, atstovaujančių visus kontinentus. Dar Dr. EDMUNDAS DAUBARAS dalyvauja kelių tarptautinių organizacijų veikloje, kurios, tame tarpe, dirba Jungtinėse Tautose (United Nations) bei U.N.E.S.C.O. (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Gal žinote, kuris iš kultūristų savo pasiekimais buvo tokioje pat situacijoje? Kelias buvo ilgas ir pasisekė ne iškart, teko semtis patyrimo, mokytis iš kitų.
Dėl savo aktyvios tarptautinės veiklos Dr. EDMUNDAS DAUBARAS susitinka su eile pasaulyje žinomų asmenybių.
Už idėjas vienijant pasaulio religijas 2010 metais Portugalijoje Dr. EDMUNDAS DAUBARAS Tarptautinio tamplierių ordino (O.S.M.T.H., Ordo Supremus Militari Templi Herosolimitani) suvažiavime Graikijos ARCHIMANDRITO CHARALAMPIJAUS buvo apdovanotas „Šventojo Nikolojaus Stebukladario“ („St. Nicholas the Wonderworker Silver-Gold Medal“) medaliu.
Kaip žinia, Vatikanas yra ne tik pasaulio katalikų centras, bet ir valstybė. 2011 metais Vatikane vyko oficialus Pasaulinės W.F.F. – W.B.B.F. federacijos vadovo DR. EDMUNDO DAUBARO priėmimas, kurio metu Vatikano administracijai buvo pristatyta federacijos veikla. Vatikano administracijos priimamajame, bendraujant su Vatikano Kongregato Prefektu Kardinolu JOZEFU TOMKO (Vatican Congregat Prefect Cardinal J. Em. JOZEF KARDINAL TOMKO), federacijos veikla kultūrizmo draudimo laikotarpiu labai sudomino kardinolą ir buvo nedviprasmiškai įvardinta, kaip disidentinė komunistinės valdžios atžvilgiu. Ypač buvo pabrėžta Dr. EDMUNDO DAUBARO kultūrizmo gynimo peticijos reikšmė ir dėka to draudžiamam sportui iškovota pergalė. Oficialaus susitikimo metu Vatikane Pasaulinės federacijos prezidentas Dr. EDMUNDAS DAUBARAS už sveikatingumo bei profesionalaus sporto vystymą buvo Vatikano Kongregato Prefekto Kardinolo JOZEFO TOMKO apdovanotas Vatikano Pontifiko medaliu (Medaglia Ufficiale di Pontificato di Sua Santita Benedetto XVI, Headquarters State Vatican, Cita del Vaticano, March 29, 2011).
Vystant sportą pasaulyje, pastaraisiais metais vyko Pasaulinės W.F.F. – W.B.B.F. federacijos prezidento Dr. EDMUNDO DAUBARO susitikimai ir diskusijos su Austrijos Parlamento pirmininku profesoriumi ALFREDU GERSTLU (President Parliament Austria Professor Alfred Gerstl), su Slovakijos Respublikos ministru pirmininku VLADIMIRU MEČIARU (Prime Minister Republic Slovakia Vladimir Meciar), su Slovakijos Respublikos ministru pirmininku ROBERTU FICO (Prime Minister Republic Slovakia Robert Fico), su Slovakijos Respublikos Parlamento pirmininku JANU FIGELIU (President Parliament Republic Slovakia Jan Figel), su Lietuvos Respublikos Seimo pirmininku ARŪNU VALINSKU (Chairman Parliament Republic Lithuania Arunas Valinskas), su Lietuvos Respublikos ministru pirmininku GEDIMINU KIRKILU (Prime Minister Republic Lithuania Gediminas Kirkilas), su Lietuvos Respublikos ministru pirmininku ALGIRDU BUTKEVIČIUMI (Prime Minister Republic Lithuania Algirdas Butkevicius), eile įvairių Europos bei Azijos šalių ministrų bei parlamentų pareigūnų.
Apibendrindami Dr. EDMUNDO DAUBARO veiklą T.S.R.S. laikotarpyje, Rusijos žurnalistai Dr. EDMUNDĄ DAUBARĄ vadina „Rusijos kultūrizmo tėvu“ («Отец российского культуризма»).
2015 metais tarptautinio turnyro atidarymo metu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovas ANTANAS VINKUS pavadino Dr. EDMUNDĄ DAUBARĄ „Lietuvos Ambasadoriumi pasaulyje“ („Lithuania Embassador for the World“). Turnyre dalyvavo eilė Lietuvos Respublikos Seimo narių, kurie sveikino sportines delegacijas iš Amerikos, Afrikos, Azijos ir Europos.
2023 metų rugsėjo mėnesį profesoriaus Dr. JAROSLAVO KMITO (Professor DSc. Yaroslav Kmit), seniausio Ukrainos Respublikos Lvovo Stavropigeono universiteto rektoriaus, teikimu U.N.E.S.C.O. (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) organizacija suteikė Pasaulinės W.F.F. – W.B.B.F. (World Fitness Federation, World Body Building Federation) federacijos prezidentui Dr. EDMUNDUI DAUBARUI “U.N.E.S.C.O. Taikos Ambasadoriaus” (2023 U.N.E.S.C.O. „Ambassador of Peace“) vardą. Tuo pačiu Dr. EDMUNDUI DAUBARUI buvo įteiktas proginis medalis su žvaigžde.
2024 metų gegužės mėnesį būdami tarp delegatų Lietuvos Respublikos Seime Estijos Respublikos oficialūs asmenys - U.R.K. EESTI KASAKATE UHING S.A. atstovai generolas pulkininkas ANDREI GRITSKOV, generolas pulkininkas VASSILI TROFIMOV, ALEKSEJUS FILATOVAS, EVGENIA TOFFERT už aktyvią visuomeninę veiklą apdovanojo Pasaulinės W.F.F. – W.B.B.F. (World Fitness Federation, World Body Building Federation) federacijos prezidentą ordinu „U.R.K. sidabro kryžius“ (U.R.K. Order „Silver Cross“).
INFORMACIJA. Daugiau informacijos rasite tarptautiniame puslapyje www.wff.lt
1959.LEMTINGI METAI SOCIALISTINIO PASAULIO KULTŪRIZMUI.
TREČIAS STRAIPSNIS. KULTŪRIZMAS ATKELIAUJA Į SOCIALISTINES ŠALIS.
1959 metais Varšuvoje (Lenkijos Liaudies Respublika) vyko tryliktas tarptautinis tarptautinės F.I.H.C. (Federation Internationale Halterophile et Culturisme) federacijos kultūrizmo “Mr. Universe” turnyras. Tradiciškai šios varžybos būdavo organizuojamos kartu su F.I.H.C. pasaulio sunkiosios atletikos čempionatu. Čempionato stebėti bei jame dalyvauti susirinkę socialistinio pasaulio atstovai pirmą kartą “gyvai” pamatė kultūristus. Sunkiosios atletikos pasaulio čempionate Varšuvoje triumfavo T.S.R.S. sunkiaatlečiai. Čempionato lyderiais buvo Olimpinis čempionas rusas JURIJUS VLASOVAS (Юрий Власов, 1935 – 2021 m.) bei BOBO HOFMANO (Robert Collins Hoffman, 1898 - 1985 m.) ištikimas auklėtinis Olimpinis čempionas japonų kilmės amerikietis TOMIS KONO (Tamio "Tommy" Kono, 1930 – 2016 m.). Beje, sunkiaatletis TOMIS KONO ne kartą tapo absoliučiu F.I.H.C. kultūrizmo “Mr. Universe” turnyro nugalėtoju (1954, 1955, 1961 m.), o JURIJUS VLASOVAS 1987 metais tapo pirmuoju istorijoje oficialios “T.S.R.S. kultūrizmo federacijos” (“U.S.S.R. Bodybuilding Federation”, «Федерация культуризма С.С.С.Р.») prezidentu.
Ir vėl kultūrizmo populiarinimas pasaulyje buvo ne kieno kito, o amerikiečio BOBO HOFMANO nuopelnas pasauliniam sportui.
Varšuvoje F.I.H.C. kultūrizmo “Mr. Universe” turnyre nugalėjo daugkartinis Prancūzijos nacionalinis čempionas GAJUS MERČIUKAS (Guy Mierczuk, 1936 m.g.).
Su BOBU HOFMANU Amerikos žemyne bandė konkuruoti privačios I.F.B.B. (International Federation of Body Builders) komerconės firmos savininkai broliai DŽO (Joseph Weider, 1919 - 2013 m.) ir BENAS (Benjamin Weider, 1923-2008 m.) VEIDEDERIAI, bei savo privačią firmą W.B.B.G. (World Body Building Guild) įsteigęs DANAS LURIS (Dan Lurie, 1923 - 2013 m.). Jie visose srityse kopijavo invatoriaus BOBO HOFMANO veiklą, tačiau jiems nebuvo jokių šansų aplenkti sunkiatletį, kadangi pasaulyje tik BOBO HOFMANO reprezentuojama Tarptautinio Olimpinio Komiteto nariai A.A.U. (Amateur Atlete’s Union) ir F.I.H.C. atstovavo oficialiai pripažintą kultūrizmo sportą ir komersantų bandymai buvo bevaisiai.
Paraleliai su tryliktuoju F.I.H.C. kultūrizmo “Mr. Universe” turnyru 1959 metais Meksikoje, kopijuodami BOBO HOFMANO veiklą, I.F.B.B. komercinės firmos savininkai broliai VEIDERIAI irgi organizavo savo pirmą “Mr. Universe” turnyrą (1977 metais I.F.B.B. „Mr. Universe“ turnyras, buvo pervadintas į „pasaulio čempionatą“). I.F.B.B. turnyre Meksikoje dalyvavo vos keli sportininkai iš JAV, Kanados, Anglijo ir Meksikos, po porą dalyvių trijose ūgio kategorijose. Kategorijose nugalėtojais tapo EMILIJAS KURIS (Emilio Kury, Meksika), EDAS TERIOTAS (Ed Theriault, Kanada) bei EDIS SILVESTRAS (Eddie Silvestre, Meksika, 1931 - 2001 m.), kuris iškovojo absoliutaus čempiono titulą, kuris liko jo sportinio gyvenimo aukščiausiu pasiekimu.
Visą straipsnę skaitykite tarptautiniame puslapyje www.wff.lt